کدخبر: ۱۰۰۲۷۱ لینک کوتاه

عضو هیات علمی دانشگاه تهران:

دولت نمی تواند به همه مسکن دهد/ لزوم سرمایه گذاری خارجی در مسکن

یک کارشناس مسکن گفت: دولت برای حل مساله مسکن جامعه باید چاره اساسی بیندیشد. دولت که نمی تواند از نظر مالی به تمام تقاضاها پاسخ دهد. چراکه تولید مسکن برای میلیون ها نیازی در کشور وجود دارد با سرمایه هنگفتی احتیاج دارد که توان دولت خارج است.

بیت الله ستاریان در گفتگو با اقتصاد روز درباره پرداخت یارانه به مردم در مسکن اجتماعی اظهار کرد: باتوجه به اینکه بازارمسکن در کشورمان در تعادل قرار ندارد و فاصله بسیاری میان عرضه و تقاضا وجود دارد به نتایج مثبت اجرای اینگونه طرح ها و برنامه ها حتی برای عده محدودی از جامعه چندان نمی توان امید داشت که مساله مسکن را حل کند.

او افزود: اینکه دولت بخشی از جامعه بطورمثال تامین مسکن دهک های یک و دو را زیرچتر حمایت خود قرار دهد و از سایر تقاضاها در بخش مسکن غفلت کند در شرایط فعلی که قیمت مسکن به شکلی افزایش یافته که خرید مسکن از عهده توان اغلب دهک های جامعه خارج شده است مناسب بنظر نمی رسد.

این استاد دانشگاه گفت: اجرای طرح هایی چون مسکن اجتماعی در دنیا نیز سابقه دارد اما برای زمانی است که بازار مسکن در آن جامعه به تعادل رسیده و رشد شاخص مسکن با تورم همسان باشد. وقتی عرضه و تقاضا یکسان شود قیمت ها نیز به تعادل می رسد و با نوسانات جهشی مواجه نخواهیم بود.

ستاریان ادامه داد: وقتی بازار مسکن در تعادل قرار دارد و قیمت ها تثبیت شده است می توان برنامه هایی چون مسکن اجتماعی یا مسکن شهرداری و دولتی را اجرایی کرد. چراکه گروهی از جامعه توان خرید مسکن را ندارند و در دهک های پایینی قرار دارند. این گروه علی رغم اینکه قیمت مسکن ثابت است و تورم رشد چندانی ندارد اما نیاز دارند تا دولت از آنها حمایت کند.

این کارشناسان مسکن تاکید کرد: در بازاری که تعادل عرضه و تقاضا وجود دارد دولت می تواند برای دهک های کم درآمد بطورمثال دهک یک و دو با پرداخت یارانه مسکن انها را تامین کند. یعنی طرح مسکن اجتماعی یا هر اسم دیگری که بر روی ان گذاشته می شود را اجرایی کند.

او افزود: بنابراین در جامعه ای که مساله مسکن دهک های میانی آن جامعه را نیز درگیر کرده است. بطوریکه قیمت مسکن چند برابر شاخص کالاهای دیگر افزایش یافته است چگونه می توان با اجرای طرح مسکن اجتماعی برای عده محدودی انتظار داشته باشیم با بحران در این زمینه مواجه نشویم.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: دولت برای حل مساله مسکن جامعه باید چاره اساسی بیندیشد. دولت که نمی تواند از نظر مالی به تمام تقاضاها پاسخ دهد. چراکه تولید مسکن برای میلیون ها نیازی در کشور وجود دارد با سرمایه هنگفتی احتیاج دارد که توان دولت خارج است.

ستاریان گفت: این امر نیازمند برنامه ریزی و بازکردن راههای سرمایه گذاری خارجی است. باتوجه به توان داخلی نمی توان انتظار داشت اتفاق خاصی در این عرصه رخ دهد و به میلیون ها نیاز انباشته شده و نیازهایی که هرسال به این بخش اضافه می شود پاسخ داد.