کدخبر: ۱۰۰۴۱۸ لینک کوتاه

چرا جاده های کشور ناایمن اند؟

کمبود اعتبارات علت اصلی سانحه خیز بودن جاده ها

اگرچه موضوع ناایمن بودن جاده های کشور مساله تازه ای نیست و در دهه های گذشته همواره از دغدغه های مدیریت برون شهری کشور بوده است؛ اما بروز اتفاقات ناگوار در ماه های اخیر به ویژه تصادفات مرگبار اتوبوس باعث شده تا بیش از گذشته این مساله نمایان شود.

به گزارش اقتصاد روز، سانحه خیز بودن جاده‌های کشور، استاندارد نبودن ساخت جاده‌ها و مرمت و نگهداری غیراصولی راه‌های شریانی کشور به ویژه در زمینه حمل‌ونقل جاده‌ای و فرسودگی ناوگان مصائب حمل‌ونقل عمومی کشور را بیش از سال‌های گذشته افزایش داده است.
سال‌هاست بخش حمل‌ونقل جاده‌ای با چالش و مشکلات فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کند. در این میان بی‌مهری مسوولان برنامه‌ریز و تصمیم‌گیر کشور در جهت نگهداری و بهسازی جاده‌های کشور باعث شده هر سال بر مخاطرات این بخش افزوده شود؛ به طوری که بنا بر آمارهای اعلامی از سوی کارشناسان امر ایران جزو 10 کشور پر سانحه جهان در زمینه سوانح جاده‌ای است.
بر اساس آمار مراکز جهانی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و کشورهای جهان سوم صدرنشین جدول تصادفات و تلفات جاده‌ای هستند و در این میان ایران جزو 10 کشور پر سانحه جهان است. این رتبه نشان می‌دهد تا چه میزان در این بخش با چالش مواجهیم و باید مسوولان امر چاره‌ای برای این مساله بیندیشند.
خودروهای ناایمن و عدم نظارت‌ها
مساله‌ای که در سال‌های اخیر به معضل جدی در این بخش تبدیل شده است و بارها کارشناسان نسبت به مرگ‌های خاموش در جاده‌ها هشدار داده‌اند و نباید مسوولان بی‌تفاوت از کنار این امر بگذرند. هرچند تنها استاندارد نبودن ساخت و مرمت و عدم هوشمندسازی جاده‌ها عامل سوانح جاده‌ای نیستند و عواملی چون خودروهای ناایمن و عدم نظارت در رشد سوانح جاده‌ای نقش دارند.
با این حال گفته می‌شود یکی از مهم‌ترین دلایل تصادفات جاده‌ای طرح هندسی راه‌هاست که به طور شایسته مورد توجه قرار نگرفته است. از طرفی عدم تعریض برخی از جاده‌ها بر مشکلات این بخش افزوده است. بعضی از جاده‌ها به دلیل باریک بودن باعث بروز تصادف و سانحه می‌شوند چون در این جاده‌ها به دلیل سبقت گرفتن ماشین‌ها از یکدیگر یا سرعت تند حادثه‌ای به وجود می‌آید. به گفته محمد سعدی‌مسگری عضو هیات علمی دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی پیچ‌های تند، شیب جاده‌ها و نبود تابلوهای اطلاع‌رسانی به موقع و کافی از مواردی است که منجر به بروز سوانح می‌شوند. ایجاد بزرگراه یکی از راهکارهای کاهش سوانح است و این در حالی است که در برخی مواقع شاهدیم این بزرگراه‌ها در جاهایی که چندان ضرورت ندارد، ساخته می‌شوند اما در نقاط سانحه‌خیز شاهد این‌گونه اقدامات نیستیم.
کمبود اعتبارات چالش اصلی حمل‌ونقل جاده‌ای
در هر کشوری توسعه و نگهداری از ساختارهای زیربنایی بخش حمل‌ونقل اساسی‌ترین نقش را در پیشرفت آن کشور دارد و در ایران این موضوع دارای اهمیت زیادی است، بنابراین توجه به این مهم همواره باید در راس بخش زیربنایی کشور قرار بگیرد. به هر شکل مسوولان جدید سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مدعی هستند که بهبود وضعیت جاده‌های کشور را در اولویت برنامه خود دارند.
به طوری که به گفته کشاورزیان مدیرعامل این سازمان یکی از مهم‌ترین مسوولیت‌های سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نگهداری بیش از 30 هزار کیلومتر از راه‌های شریانی کشور اعم از آزادراه، بزرگراه و راه اصلی است. باید توجه داشت در بخش تلفات جاده‌ای که در حال حاضر مهم‌ترین چالش کشور در بخش حمل‌ونقل محسوب می‌شود تمامی مشکلات و موانع آن مربوط به وضعیت جاده‌های کشور نیست و بخش عمده آن ناشی از خطای انسانی است اما در این راستا باید سعی شود حداقل‌ها و هرچه که مربوط به بخش جاده‌ای است مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد و در جهت رفع آن تلاش شود.
بی‌مهری به نگهداری و ترمیم جاده‌ها
یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند تغییر چشمگیری در کاهش سوانح جاده‌ای داشته باشد مراقبت و نگهداری از راه‌های موجود در کشور است. اما متاسفانه نگهداری مطلوب و ایده‌آل از راه‌های کشور امری است که با چالش‌های فراوانی مواجه است که باعث شده رسیدن به این هدف به سادگی میسر نشود. یکی از این چالش‌ها کمبود اعتبارات مورد نیاز به منظور ترمیم و نگهداری از راه‌هاست.
به طوری که نگهداری از حدود 210 هزار کیلومتر انواع راه موجود در کشور نیازمند پنج تا شش هزار میلیارد تومان اعتبار است و این میزان اعتبار بسیار بالاتر از اعتباری است که در حال حاضر در اختیار این سازمان قرار دارد. اما به هر روی نگهداری راه‌ها موضوعی اجتناب‌ناپذیر است و چنانچه نتوان به درستی از آنها نگهداری کرد وضعیت راه‌ها به مرحله‌ای خواهد رسید که دیگر بهسازی و نگهداری از آن به صرفه نخواهد بود و کشور ناگزیر به ساخت راه‌های جدید روی خواهد آورد.