کدخبر: ۱۰۰۵۴۵ لینک کوتاه

شریک اروپایی در کنار چینی ها در آزادراه تهران شمال قرار می گیرد؟

ردپای فنلاندی ها در آزدراه تهران - شمال

پیمانکار چینی در حالی در ۵ سال گذشته تنها پیمانکار خارجی فعال در پروژه آزادراه تهران - شمال بوده است که این روزها زمزمه های آمدن پیمانکار فلاندی در این پروژه به گوش می رسد.

به گزارش اقتصاد روز، شرکت فنلاندی در حالی گفته می شود که گزینه جدید در کنار پیمانکار چینی در ساخت آزادراه تهران - شمال است. اما خبر هنوز به تایید مسوولان وزارت راه و شهرسازی و بنیاد مستضعفان نرسیده است. با این حال قاسم احمدی لاشکی عضو کمیسیون آموزش مجلس به تسنیم گفته است که فنلاندی‌ها به‌عنوان گزینه‌های ساخت آزادراه تهران- شمال هستند.

البته هنوز مشخص نیست فلاندی ها نیز در این پروژه شریک خواهند شد یا خیر چراکه این نماینده مجلس گفته است که به هر حال فنلاند و چین می‌توانند یکی از گزینه‌ها باشند اما هنوز چیزی قطعی نشده است.

اعلام این خبر در حالیست که قبل از چینی ها در این پروژه فرانسوی ها حضور داشتند. اما در سال 1388 یعنی در حدود 5 سال قبل فرانسوی از این پروژه کنار گذاشته شدند و رسما پیمانکار چینی بطور کامل فعالیت خود در را در آن سال آغاز کرد. مجری وقت آزادراه تهران - شمال در آن مقطع اعلام کرد که بانک‌های فرانسوی تا حدودی ایراداتی را گرفتند خواستار این مسائل شدند که مدت قرارداد فاینانس تمام شده و باید تمدید شود. همچنین نرخ بهره باید اصلاح شود و نوع ارز قرارداد فاینانس نیز باید تغییر کند.

اما پس از چندی اعلام شد که وزرات راه و بنیاد مستضعفان با طرفین فرانسوی به توافق نرسیدند. در آن زمان اعلام شد که دو بانک فرانسوی شرایط طرف ایرانی را نپذیرند و یک بانک دیگر چینی جایگزین فرانسوی‌ها می‌شود.

این اتفاق افتاد و چینی ها بطور کامل جایگزین فرانسوی ها شدند. اکنون پس از 5 سال که البته هر بار شایعات مختلفی درباره ادامه کار چینی ها در آزادراه تهران- شمال به علت کمبود منابع به گوش می رسید. اما این بار گویا قرار است یک شرکتی فلاندی در کنار چینی ها در پروژه آزادراه-تهران شمال فعال شود تا شاید کلاف پیچیده شده آزادراه تهران-شمال پس گذشت دو دهه باز شود.