کدخبر: ۱۰۰۵۵۱ لینک کوتاه

چرا باید فرودگاه سازی در کشور متوقف شود؟

مقابله با موج فرودگاه سازی

مدیرعامل جدید شرکت فرودگاههای کشور در حالی اعلام کرده است که فرودگاه سازی باید متوقف شود و به سمت کیفیت فرودگاهها حرکت کنیم که درحال حاضر پنج فرودگاه در استان های مختلف در دست احداث است و عمدتا نیز به گفته کارشناسان بخش حمل ونقل در مکان های غیر اقتصادی در حال ساخت هستند.

به گزارش اقتصاد روز، مساله غیراقتصادی بودن و زیانده بودن فرودگاههای کشور در حالی به چالش جدی در بخش فرودگاهی کشور تبدیل شده است که موج جدید فرودگاه سازی در سالهای اخیر بنا بر در خواست مسوولان استانی و نمایندگان مجلس به راه افتاده است.

براین اساس در حال حاضر پنج فرودگاه در استان‌های مختلف در دست احداث است. این فرودگاه‌ها در بروجرد، تربت جام، ماکو و برخی دیگر از شهرهای کشور در حال ساخت هستند. به گفته کارشناسان بخش حمل ونقل مسوولان امر به خوبی می‌دانند برخی از آنها غیراقتصادی هستند و در صورت عملیاتی شدن ممکن است پروازی در آنها برقرار نشود.

با این وجود این فرودگاه‌ها در حال ساخت هستند. دستور ساخت این فرودگاه‌ها عمدتاً بر اساس درخواست‌های مکرر و پیگیری‌های مسوولان استانی، نمایندگان مجلس و استانداران در دولت مصوب شده و وزارت راه و شهرسازی مکلف به ساخت آنها شده است.

با این حال ایلخانی مدیرعامل شرکت فرودگاههای کشور که به تازگی مدیریت این شرکت را برعهده گرفته است از ضرورت توقف فرودگاه سازی در کشور گفته است. ظاهرا قراراست او در برنامه خود کیفی سازی فرودگاهها را در اولویت قرار دهد اما مساله فرودگاههای زیانده کشور که عمده فرودگاهها را در برمی گیرد از 54 فرودگاه تحت پوشش این شرکت تعداد فرودگاههای اقتصادی فراتر از کف دست نرفته اند به این سادگی حل نخواهد شد.

سال‌هاست بیش از 50 فرودگاه کوچک و بزرگ کشور از عهده تامین هزینه‌های جاری خود برنمی‌آیند و عملیاتی نگه داشتن این فرودگاه‌ها هزینه سنگینی بر شرکت فرودگاه‌ها تحمیل کرده است. حتی برخی از این فرودگاه‌ها به علت آنکه هزینه‌های پرواز به آنها مقرون به صرفه نیست ایرلاین‌ها تمایلی ندارند در این فرودگاه‌ها پرواز برقرار کنند و غیرفعال شده‌اند.

فرودگاه‌هایی چون سمنان، شاهرود، داراب از جمله فرودگاه‌های غیر‌فعال هستند که ماه‌ها یا سال‌هاست به‌رغم عملیاتی بودن پروازی در آنها انجام نشده و در برخی موارد شایعاتی پیرامون تعطیلی آنها نیز به گوش رسیده است.