کدخبر: ۱۰۰۶۰۷ لینک کوتاه

مدیرکل پیشین فرودگاه مهرآباد در گفت و گو با اقتصاد روز:

فرودگاه سازی قربانی انگیزه های سیاسی شده است

یک کارشناس حمل ونقل هوایی معتقد است: در ساخت فرودگاه باید جنبه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در اولویت باشد. در حال حاضر این گونه نیست و فرودگاه سازی قربانی انگیزه های سیاسی شده است.

رجب مهرجویی کارشناس حمل‌ونقل هوایی و مدیرکل پیشین فرودگاه مهرآباد در گفت‌وگو با اقتصاد روز اظهار کرد: در برنامه چشم‌انداز توسعه کشور طی 30 سال باید 99 فرودگاه ساخته شود؛ اما اکنون بالغ بر 70 فرودگاه یا ساخته شده یا در حال ساخت هستند.

او افزود: این آمار نشان می‌دهد به میزان قابل‌توجهی از برنامه جلو هستیم. در حالی که این تعداد فرودگاه ساخته‌شده نیز به علت نبود تقاضا، کارایی چندانی ندارند و به علت هزینه‌های بالا و بهره‌وری پایین با زیان مواجه‌اند.

به گفته این کارشناس حمل‌ونقل در حال حاضر از 54 فرودگاه عملیاتی کشور که زیر نظر شرکت فرودگاه‌ها اداره می‌شوند، تنها سه تا چهار فرودگاه قادرند هزینه‌های جاری خود را تامین کنند.

مهرجویی با تاکید بر اینکه فرودگاه‌های اقتصادی و یا سود ده نیز نمی‌توانند از محل درآمدها به توسعه و سرمایه‌گذاری بپردازند، تصریح کرد: نمی‌توان به این فرودگاه‌ها گفت سود ده هستند. حتی این فرودگاه‌ها بار فرودگاه‌های زیان‌ده را به دوش می‌کشند.

او افزود: در این شرایط هنوز در نقاط مختلف کشور فرودگاه ساخته می‌شود مشخص نیست با چه اهدافی این فرودگاه‌ها که عمدتاً نیز غیراقتصادی هستند، ساخته می‌شوند. متاسفانه فرودگاه‌سازی در کشور به شکلی درآمده است که انگیزه‌های سیاسی در آن بیشتر از انگیزه‌های اقتصادی و فرهنگی است.

به اعتقاد این کارشناس حمل‌ونقل فرودگاه به پله ترقی برخی از افراد از جمله نمایندگان مجلس و استاندارها تبدیل شده است. چرا که می‌دانند فرودگاه‌هایی که قرار است ساخته شود صرفه اقتصادی ندارد و تقاضا در آن شهر پایین است، باز هم در وعده‌های انتخاباتی خود به مردم حوزه انتخابیه خود قول می‌دهند فرودگاهی در شهرشان احداث شود.