کدخبر: ۱۰۰۶۱۲ لینک کوتاه

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس:

توسعه بخش ریلی نیاز به منابع خصوصی دارد

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با تاکید براینکه باید به بخش خصوصی بها دهیم، گفت: می توانیم زمینه ورود فاینانس خارجی را فراهم کنیم. اکنون که به سمت کاهش تحریم ها حرکت می کنیم باید زمینه را به شکلی فراهم کنیم تا سرمایه گذاران خارجی وارد کشور شوند.

به گزارش اقتصاد روز، مهرداد لاهوتی در گفت و گو با هفته نامه تجارت فردا گفت:  در حال حاضر 90 درصد از سهم حمل‌ونقل را بخش جاده‌ای در کشور  در اختیار دارد و تنها 10 درصد به بخش ریلی و هوایی اختصاص دارد.

او در گفت وگو با تجارت فردا اظهار کرد: بی‌توجهی مسوولان امر باعث شده تا اقبال به سمت حمل‌ونقل جاده‌ای باشد. به عبارت دیگر ما حاضریم هزینه‌های سنگین متقبل شویم و خسارت مالی و جانی بدهیم اما فکری به حال توسعه بخش ریلی نکنیم.

او افزود: در کشورهای پیشرفته بخش ریلی در اولویت قرار داشته و سهم قابل توجهی از حمل‌ونقل را در اختیار دارد.

به گفته لاهوتی، به‌رغم مزایای فراوان حمل‌ونقل ریلی و تاکید  در برنامه‌های توسعه و سند چشم‌انداز نیز بر توسعه این حوزه اما مسوولان امر نسبت به این امر غفلت کرده‌اند.

این نماینده مجلس با تاکید براینکه قرار شده در افق سال 1404 حدود 26 هزار کیلومتر خط‌آهن بر حسب نیاز کشور ساخته شود، گفت: برای تحقق این هدف نیز باید سالانه 10 هزار کیلومتر راه‌آهن ساخته می‌شد اما در سال‌های اخیر حتی سالانه هزار کیلومتر نیز ساخته نشده است. چگونه می‌توان این عقب‌ماندگی را جبران کرد؟

به اعتقاد لاهوتی باید چاره‌اندیشی کرد تا توسعه بخش ریلی در اولویت باشد. به همین جهت نباید تنها به اعتبارات بودجه‌ای در بخش حمل‌ونقل بسنده کرد و باید تعیین تکلیف توسعه بخش ریلی در خارج از بودجه انجام گیرد.

او با بیان اینکه دولت باید در زمینه توسعه زیرساخت‌ها برنامه‌ریزی کند و بخش خصوصی به طور حتم باید وارد میدان شود، خاطر نشان کرد: راه‌آهن این پتانسیل را دارد تا سرمایه بخش خصوصی را جذب کند و حتی توجیه اقتصادی هم دارد. حجم تقاضا در بخش ریلی بالاست و به هر میزان بخش خصوصی آمادگی داشته باشد می‌توان زمینه مناسب را ایجاد کرد.