کدخبر: ۱۰۱۱۸۶ لینک کوتاه

قیمت بلیت هواپیما در سکوت خبری تغییر کرد

آزادسازی بلیت هواپیما با کلاس بندی قیمت ها کلید خورد

آزادسازی قیمت بلیت هواپیما با اعلام قیمت های جدید از سوی برخی شرکت های هواپیمایی داخلی به آژانس های مسافرتی از روز گذشته ۲۵ خردادماه جاری آغاز شد.

به گزارش اقتصاد نیوز، برخی شرکت های هواپیمایی در حالی از روز گذشته قیمت بلیت خود را تغییر داده اند که گفته می شود از اول تیرماه تمام شرکت های هواپیمایی قیمت های جدید را که چندی پیش به تایید سازمان هواپیمایی رسانده بودند اعمال خواهند کرد.

ظاهرا هر یک از شرکت ها قیمت ها را براساس کلاس خدماتی تغییر داده اند. در برخی کلاس ها قیمت ها از آخرین نرخی که دولت در سال 91 تعیین کرده بود کمتر و در برخی کلاس ها این قیمت ها گرانتر شده است.

گفته می شود متنوع سازی و شناور شدن قیمت ها در تمام مسیرها اعمال شده است. درحالی که این موضوع در رسانه ها رسما اعلام نشد و کسانیکه که روز گذشته برای خرید بلیت هواپیما به دفاتر فروش بلیت مراجعه کردند متوجه تغییر قیمت ها شده اند.

حمید غوابش رییس انجمن هواپیمایی کشوری در این باره به اقتصاد نیوز می گوید: سازمان هواپیمایی در جلسه ای که در اردیبهشت ماه برگزار کرد از شرکت های هواپیمایی درخواست کرد تا کلاس های قیمتی خود به آن ارائه کنند و پس از دو هفته این کلاس قیمتی را اجرایی کنند.

او افزود: شرکت های هواپیمایی با تایید سازمان هواپیمایی و اطلاع رسانی به دفاتر فروش بلیت هواپیما مجازند قیمت بلیت خود را تغییر دهند.

غوابش گفت:  درحال حاضر مردم با مراجعه به آژانس ها و دفاتر فروش بلیت از قیمت های جدید که برمبنای چند کلاس قیمتی در نظر گرفته شده اند مطلع خواهند شد. البته بزودی سایت های شرکت های هواپیمایی و آژانس ها قیمت های جدید را درج خواهند کرد و نیاز به مراجعه حضوری نیست.

غوابش درباره اینکه دوره آزمایشی آزادسازی قیمت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، گفت: به نظرم نیازی نبود تا آزادسازی در مرحله اول آزمایشی اجرایی شود. اکنون هم فکر می کنم این روند استمرار خواهد داشت. اگر تصمیم گرفته شد تا آزادسازی اول به شکل آزمایشی اجرایی  شود برای اینکه درک موضوع برای دولت، شرکت های هواپیمایی و افکارعمومی یکسان باشد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره شیوه محاسبه قیمت ها نیز گفت: قیمت ها براساس کلاس های خدماتی تعیین شده است. هر شرکتی برای هرکلاس خدماتی که با توجه درجه کیفیت خدمات ، ساعات پرواز و مسیر مربوطه قیمت تعیین کرده است.

غوابش تاکید کرد: به نظر نمی رسد بطور متوسط قیمت ها با افزایش چندانی مواجه شوند.

براین اساس گفته می شود مطابق دستورالعملی که برای آزادسازی قیمت در جهت شناورسازی و متنوع سازی قیمت ها تعیین شده است برای قیمت بلیت هر مسیر  5 کلاس قیمتی تعیین شده است. هر کلاس قیمت متفاوتی دارد و ارزانترین کلاس قیمت نرخ آن کمتر از نرخ مصوب فعلی است. اما کلاس های دیگر ظاهرا قیمت شان بیشتر است.
هریک کلاس ها با حروف اختصاری انگلیسی متمایز از هم شده اند. این کلاس بندی از ارزان ترین کلاس قیمتی شروع و پس از آن کلاس های اکونومی و بین اکونومی و بیزینس قرار دارند در در آخر کلاس های قیمتی بیزینس و فرست کلاس هستند که گرانترین قیمت برای پروازهای فرست کلاس است.

ظاهرا شرکت هواپیمایی ماهان اولین شرکتی است که کلاس های قیمتی خود را رسما به آژانس های مسافرتی اعلام کرده است و هواپیمایی آسمان و ایران ایر نیز بزودی کلاس قیمتی را بر روی بلیت های خود اعمال خواهند کرد. ظاهرا از تیرماه قیمت بلیت تمام شرکت های هواپیما براساس کلاس قیمتی اعمال می شود.