کدخبر: ۱۰۱۳۰۵ لینک کوتاه

رییس سازمان بورس خبرداد:

توقف عرضه های سازمان خصوصی برای جبران کمبود نقدینگی بورس

رییس سازمان بورس گفت: پیگیری هایی انجام دادیم تا سازمان خصوصی سازی فعلاً عرضه های اولیه و خرد در بورس نداشته باشد تا بتوان از این طریق تا حدودی مساله کمبود نقدینگی در بازار سرمایه را ساماندهی کنیم.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از هفته نامه تجارت فردا، علی صالح آبادی با هشدار نسبت به کمبود نقدینگی در بازار سرمایه اظهار کرد: برای جبران کمبود نقدینگی با پیگیری‌هایی انجام دادیم تا سازمان خصوصی‌سازی فعلاً عرضه‌های خرد در بورس انجام ندهد. چراکه اگر عرضه‌های خرد برای مدتی متوقف شود حداقل نقدینگی فعلی شرکت‌ها مصرف زیادی نمی‌شود.

رییس سازمان بورس درباره عرضه اولیه در بورس نیز خبرداد: با سازمان خصوصی‌سازی صحبت کرده‌ایم که برای مدتی عرضه اولیه نداشته باشد. این مساله نیز تاثیرگذار است و به نقدینگی بازار لطمه نمی‌زند. اگر هم ناچار به عرضه اولیه باشیم تصمیم گرفته شد پول حاصل از آن در بازار سرمایه خرج شود تا از این جهت بر نقدینگی فشار نیاورد.

او با تاکید براینکه تمام تلاش‌مان این است که به هر شکلی نقدینگی بازار را حفظ کنیم که چندان دچار مشکل نشویم، تصریح کرد: سازمان بورس است همچنین برنامه هایی در جهت حمایت بازار انجام خواهد داد. بازار‌گردانی یکی از ابزارهای حمایتی است که در جهت تنظیم نقدشوندگی بازار اثرگذار است که بیشتر از گذشته تقویت خواهد شد.

صالح آبادی افزود: با بازار‌گردانی تلاش می‌شود تا بازار با صف خرید و فروش مواجه نشود. تلاش بر این بوده تا نقدشوندگی بازار به هر شکلی وجود داشته باشد. خوشبختانه در این زمینه موفق شده‌ایم، حتی در نوسانات شدید بازار نقدشوندگی وجود داشت. بسیار کم پیش آمد که در بازار صف‌های خرید و فروش سنگینی داشته باشیم، اگر هم بوده سریعاً جمع شده‌اند.

او با تاکید براینکه در تلاشیم خاصیت نقدشوندگی بازار را بیشتر از قبل تقویت کنیم، عنوان کرد: در همین راستا صندوق‌های بازار‌گردانی هم طراحی شده‌اند. به همین علت هفته گذشته، مجوز صندوق بازار‌گردانی به دو شرکت داده شد. بر این اساس سهامداران عمده می‌توانند سهام گروه‌های خود را بازار‌گردانی کنند.

رییس سازمان بورس با اشاره به اینکه مزایایی برای این صندوق در نظر گرفته شده است که از جذابیت برخوردارند و می‌توانند به نقدشوندگی بازار کمک کنند، تصریح کرد: از طرف دیگر ایجاد بازار بلوک نیز در جهت حمایت از بازار راه‌اندازی شد. قبلاً بازار معاملات عمده و خرد وجود داشت اما بین این دو بازار خالی بود که بازار بلوک را ایجاد کردیم. راه‌اندازی این بازار می‌تواند در جهت تسهیل و تسریع روند معاملات بلوکی تاثیرگذاری داشته باشد و باعث رشد معاملات شود.