کدخبر: ۱۰۱۴۴۲ لینک کوتاه

*فردین یزدانی

سیگنال مثبت بازار برای ورود سازندگان

.

بی‌تردید رکود در بازار مسکن وضعیت مناسبی برای سرمایه‌گذارانی که به قصد تولید به این بخش وارد می‌شوند به وجود می‌آورد. از این رو شرایط کلی بازار در ماه‌های اخیر نشانه مثبتی برای ورود این دست سرمایه‌گذاران خواهد بود و می‌توان گفت امسال سال سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن، برای آن دسته از سرمایه‌گذارانی است که تازه قصد ساخت و ساز در این حوزه را دارند.

اگر این سازندگان از امسال پروژه ساخت و ساز را آغاز کنند، دو سال آینده واحدهای تکمیل‌شده آماده عرضه به بازار است. یعنی درست زمانی که بازار مسکن از وضعیت رکود خارج شده است.

رکود قرار نیست همچنان در بازار مسکن باقی بماند. هرچند امسال نیز سال رکود است اما این سرمایه‌گذاران در حوزه مسکن نتیجه این انتخاب را خواهند دید.

از طرف دیگر برای متقاضیان مصرفی و آنان که سرمایه‌ای کوچک به‌اندازه خرید یک خانه دارند دوره کنونی بهترین زمان خرید خانه است. چون به دلیل قرار گرفتن قیمت‌ها در کف، افرادی که در وضعیت کنونی بازار برای خرید اقدام کنند در چند سال آینده به دلیل رشد قیمت‌ها در طول زمان همپای نرخ تورم عمومی، سود معامله خود را خواهند برد.

در  این میان واحدهای مسکونی قابل عرضه در نقاط مرکزی شهر بیش از واحدهای مناطق شمالی شهر طرفدار خواهند داشت.

به نظر می‌رسد از میان بخش‌های مختلف بازار مسکن، سرمایه‌گذاری در قسمت خانه‌های کلنگی و زمین نسبت به سایر بخش‌ها مناسب‌تر باشد، چرا که تجربه نشان داده است روند رشد قیمت زمین بر سایر بخش‌ها سبقت می‌گیرد و ساخت و ساز در خانه‌های کلنگی سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران خواهد کرد. در مجموع می‌توان گفت سال 1393 سال خوبی برای مسکن خواهد بود؛ بازار به آرامی از وضعیت رکود خارج می‌شود و با شیبی آرام به سوی رونق معاملات پیش می‌رود. بنابراین اگر سرمایه‌گذاران فقط دو سال صبر کنند نتیجه صبوری‌شان را خواهند دید.

*مدیر بازنگری طرح جامع مسکن