کدخبر: ۱۰۱۴۹۴ لینک کوتاه

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

مسکن اجتماعی اول کارشناسی بعد اجرا می شود

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه طرح مسکن اجتماعی جزیی از طرح جامع مسکن در کشور است، گفت: در خصوص مسکن اجتماعی قبل از اعلام طرح نهایی درخواست داریم که ابعاد موضوع در مراکز کارشناسی و دانشگاهی مورد بحث قرار گیرد.

به گزارش «اقتصاد نیوز»، مسکن مهر به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه مسکن کشور در هشت سال گذشته در حالی متوقف‌شده که دولت قصد دارد پروژه جدیدی را به نام مسکن اجتماعی را اجرایی کند.

ناکامی مسکن مهر و اثرات نامطلوبی که از نگاه برخی کارشناسان در عرصه اقتصاد برجای گذاشته باعث شده تا خوش‌بینی‌ها نسبت به طرح‌های دیگر مسکن نیز کاهش پیدا کند. این سؤال پیش آمده است که دولت یا بهتر بگوییم وزارت راه و شهرسازی در طرح مسکن اجتماعی به دنبال چیست؟ این سوالی است که وزیر راه و شهرسازی در نشست تشکل‌های صنفی و حرفه‌ورزان استان اصفهان پاسخ داده است.

بنا بر گزارش خبرآنلاین، عباس آخوندی با تاکید بر اینکه طرح مسکن اجتماعی جزیی از طرح جامع مسکن در کشور است، گفت: در خصوص مسکن اجتماعی قبل از اعلام طرح نهایی درخواست داریم که ابعاد موضوع در مراکز کارشناسی و دانشگاهی مورد بحث قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: در سیاست‌های بخش مسکن بحث کنشگری باید در نظر گرفته شود، چرا که با اینکه بگوییم دولت سازنده است و شهروندان بهره‌بردار، مخالف هستم.

او تاکید کرد: نظام پولی و بانکی کشور برای تجهیز مالی بخش خصوصی دچار مشکلات بنیادینی است و هم‌اکنون که در آستانه تدوین برنامه ششم توسعه و بودجه سال 1394 هستیم معتقدم باید در این برنامه نظام پولی و بانکی را برای تجهیز بخش خصوصی نوسازی کنیم.

آخوندی با بیان اینکه وقتی منابع مالی مورد نیاز شهر از محل ساخت تعداد کمی ساختمان تامین شود، آینده شهر به مخاطره می‌افتد، تصریح کرد: نظام مالیاتی در حوزه ملی و محلی باید متکی بر حمایت از تولید باشد.

او با اعلام اینکه به دنبال متهم کردن کسی نیستم، بلکه هدف آشکارسازی واقعیت‌ها برای تصمیم‌گیری درست است، ادامه داد: در حالی که مدل تامین مالی شهرداری‌ها از طریق فروش امکانات زیستی آیندگان است، مدل‌های فنی، مالی، بهره‌برداری، تامین حقوق شهروندان و حقوق مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان حالت گنگی دارد، چرا که این موارد در قالب فرایندی به بحث گذاشته نشده است تا اجماعی در خصوص آن صورت گیرد.

وزیر راه و شهرسازی اصلاح الگوی مصرف در بخش‌های حمل‌ونقل و شهرسازی را ضروری دانست و اظهار کرد: در این زمینه باید ارتباطی دوجانبه بین مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، دانشگاه و حرفه ورزان ایجاد شود.

او افزود: معتقدم بهره‌وری در حوزه حمل‌ونقل موضوعی اجتماعی است و اگر این موارد به صحنه اجتماعی ورود پیدا نکند به نتیجه نخواهد رسید تا جایی که همه باید بدانند که جاده را بهتر بسازیم و بهتر استفاده کنیم.

آخوندی تصریح کرد: در حوزه نوسازی ناوگان حمل‌ونقل با استفاده از موارد پیش‌بینی شده در قانون، مذاکرات با وزارت نفت ادامه دارد و استفاده حداکثری از ظرفیت حمل‌ونقل ریلی با استفاده از بهبود مدیریت ناوگان، تراکت‌بندی، دوخطه کردن، رفع گلوگاه‌ها و غیره در سطح وزارت راه و شهرسازی و هیات وزیران پیگیری می‌شود.

او تصریح کرد: در سه‌ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته رشد قابل‌توجهی را در حمل بار از طریق شبکه ریلی داشته‌ایم که برنامه‌ریزی برای حمل بارهای معدنی و فولاد مهم‌ترین دلیل این افزایش است.

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بحث استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه حمل‌ونقل مهم است و باید از ثروت هنگفتی که شامل 200 هزار کیلومتر انواع راه می‌شود نگهداری کنیم و در این زمینه از تمام کارشناسان و صاحب‌نظران درخواست کمک داریم.