کدخبر: ۱۰۱۶۹۱ لینک کوتاه

معاون امور دولت وزارت راه و شهرسازی :

با دو یا سه میلیون تومان نمی توان خانه دار شد 

معاون امور دولت و هماهنگی استان های وزارت راه و شهرسازی گفته است متاسفانه در گذشته توقعی در جامعه ایجاد شد که با دو یا سه میلیون تومان هم می توان صاحبخانه شد و این مسئله مشکل ساز شد این درحالی است که مسکن بزرگترین سرمایه هر فرد محسوب می شود که با پس انداز می توان آن را تهیه کرد.

به گزارش "اقتصاد نیوز" احمد مجیدی با اشاره به وضعیت فعلی مسکن در کشور گقته است یکی از پیشنهادات این بخش تشکیل صندوق توسعه مسکن بوده تا اقساطی که مردم پرداخت می کنند در راستای مسائلی همچون نوسازی بافت های فرسوده استفاده شود.در حال حاضر حدود 20 میلیون نفر در کشور در بافت های فرسوده و یا حاشیه شهرها زندگی می کنند. همچنین پیشنهاد دیگر این بوده که تمام بانک ها بتوانند تسهیلات مسکن پرداخت کنند.

وی تاکید کرده است که وزارت راه و شهرسازی به دنبال رفع مشکل مسکن است اما بانک مرکزی به دلیل تورمی که مسکن مهر ایجاد کرد و هیچ پولی از این طریق به بانک ها تزریق نشد دیگر به چنین طرحی اعتقاد ندارد.

وجود 100هواپیمای زمین‌گیر درکشور

وی همچنین درمورد وضعیت حمل و نقل گفته است که از 247 هواپیمای ثبت شده در کشور، 100 هواپیما زمین گیر هستند و از آنها استفاده نمی شود.حال با مذاکراتی که صورت گرفته گشایش هایی در این عرصه صورت گرفت و قرار شد قطعات یدکی این هواپیماها تامین شود.

به گفته مجیدی اگر عمر مفید راه ها را 25 سال محاسبه کنیم و چهار درصد ارزش آن صرف نگه داری راه‌ها شود، سالیانه حدود 10 هزار میلیارد تومان برای نگه داری راه‌ها در کشور نیاز است . این در حالی است که کل اعتبارات نگه داری راه در کشور سالانه هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: اصل 44 قانون اساسی ساخت راه‌ها را در حوزه تصدی شناخته اما نگه داری راه به دلیل نقش مهمی که در ایمنی تردد دارد، حاکمیتی است و با وجود اهمیت این حوزه مجموعه کارکنان راهداری در سه ماه گذشته به دلیل مشکلات مالی حقوق دریافت نکرده اند. همچنین از ابتدای امسال تا کنون یک ریال از اعتبارات عمرانی اختصاص نیافته است.
اعتباری برای آسفالت راه‌های روستایی نداریم
معاون امور دولت و هماهنگی استان های وزارت راه و شهرسازی به مهر تصریح کرد در بخش راه روستایی حدود 50 درصد از 102 هزار کیلومتر راه آسفالته در روستاهای با جمعیت بالا احداث شده که راه های دارای هشت سال قدمت نیازمند روکش هستند که هم اکنون اعتباری برای این کار وجود ندارد.
مجیدی با اشاره به میزان سوانح جاده ای در کشور، گفت: سوانح و حوادث جاده ای از مهمترین چالش های بخش حمل و نقل است و سال گذشته پنج هزار و 500 موتورسوار در کشور جان خود را در این حوادث از دست دادند.

وی اظهار کرد: در سال 85 که تعداد خودروها در کشور شش میلیون بود، 28 هزار نفر در سوانح جاده ای جان خود را از دست دادند اما با تلاش های بسیاری که صورت گرفت در حالی که تعداد خودروها هم اکنون به 16 میلیون رسیده اما تعداد کشته شدگان سوانح جاده ای به 18 هزار نفر در سال رسیده است.

700واگن فرسوده در ناوگان کشور

معاون امور دولت و هماهنگی استان های وزارت راه و شهرسازی در ادامه به وضعیت بخش راه آهن در کشور اشاره کرد و گفت: در این بخش نیز در حال حاضر 10 هزار و 500 کیلومتر خط آهن در کشور وجود دارد که 9 هزار کیلومتر دیگر در حال ساخت است و هزار و 700 واگن مسافری در کشور فعال است که 700 واگن فرسوده هستند و تعداد کل واگن ها باید به سه هزار برسد که باید برای اجرای آن 12 هزار میلیارد تومان به بخش خصوصی می دادیم.

مجیدی افزود: قرار بود 30 درصد حمل و نقل کالا و بار در کشور توسط راه آهن انجام شود اما این رقم در حال حاضر 10 و نیم درصد است که علت عدم استقبال از حمل و نقل بار توسط قطار در کشور نبود اختلاف قیمت سوخت است و این درحالی است که در سایر کشورها حمل و نقل بار توسط قطار به صرفه تر است.

وی با بیان اینکه یکی از برنامه های وزارت راه و شهرسازی احداث چهار هزار کیلومتر خطوط ریلی برقی است، عنوان کرد: با احداث این خطوط سرعت قطارها به 120 تا 130 کیلوکتر در ساعت خواهد رسید.

معاون امور دولت و هماهنگی استان های وزارت راه و شهرسازی در ادامه به وضعیت حمل و نقل هوایی اشاره کرد و افزود: از 247 هواپیمای ثبت شده در کشور، 100 هواپیما زمین گیر هستند و از آنها استفاده نمی شود و با مذاکراتی که صورت گرفته گشایش هایی در این عرصه صورت گرفته و قرار شده قطعات یدکی این هواپیماها تامین شود.

مجیدی با تاکید بر اینکه باید در پروازها تنوع کیفیت و قیمت وجود داشته باشد، اظهار داشت: باید شرایطی فراهم کنیم تا مردم خود بتوانند، نوع هواپیما و زمان آن را خود انتخاب کنند.

88 درصد صادرات و واردات کالا در دست دریا

وی با اشاره به وضعیت حمل و نقل دریایی، گفت: در این زمینه نیز 186 میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا داریم که هم اکنون 139 میلیون تن در حال بهره برداری است و 88 درصد تناژ صادرات و واردات کالا در کشور از طریق دریایی انجام می شود و ظرفیت تردد مسافری دریایی در کشور نیز 16 هزار نفر است.