کدخبر: ۱۰۱۸۷۹ لینک کوتاه

نیاز پنج هزار میلیارد تومانی برای تامین خدمات زیربنایی مسکن مهر 

نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در امور مسکن مهر گفته است معضل اصلی وزارت نیرو تامین نبودن منابع مالی برای ایجاد زیرساخت های آب، برق و فاضلاب است به گونه ای که در حال حاضر بیش از ۶۵۰ میلیارد تومان بدهی داریم و پنج هزار میلیارد تومان نیز برای تامین همزمان آب، برق و فاضلاب مورد نیاز است.

به گزارش " اقتصاد نیوز" محمدرضا امیرکمالی به ایسنا گفته است : ‌کمیته‌ای سه جانبه با حضور نماینده وزارت نیرو (بنده) ، نماینده وزارت راه و شهرسازی و نماینده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ایجاد شده که شرایط 31 استان را می سنجد.
به گفته وی، برای ایجاد زیرساخت‌های لازم در مجتمع‌های مسکونی مهر محاسبه کردیم که براساس فهرست‌بهای سه ماهه اول سال 93 ، 4990 میلیارد تومان پول لازم است.

امیرکمالی با تاکید بر این‌که برای ارائه خدمات موثر منابع مالی مورد نیاز باید تامین شود، گفت: در ساخت مسکن مهر منابع مالی از طریق آورده متقاضیان و وام‌های بانکی تامین می شود و ساختن مسکن در اختیار وزارت راه و شهرسازی است و اگر این وزارتخانه مثل ما مشکل در تامین منابع مالی داشت، ساخت واحدهای مسکن مهر آنقدر رشد نمی‌کرد.

نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در امور مسکن مهر با اشاره به این‌که براساس بند 4 مصوبه هیات وزیران در سال گذشتهمنابع مالی از طریق آورده متقاضیان و فروش اراضی و املاک وزارت راه و شهرسازی تامین می‌شود گفت: شرکت‌های ما با توان اجرایی بالا آماده هستند تا در صورت تامین منابع مالی در کوتاه ترین زمان ممکن پروژه‌ها را اجرا کنند.

پروژه‌ها در بدترین شرایط مکان‌یابی شدند

امیرکمالی با تاکید بر این‌که پروژه‌های مسکن مهر در بدترین شرایط از نظر زمین شناسی اجرا شده‌اند گفت: در اکثر واحدهای مسکونی مهر حتما نیاز به اجرای شبکه فاضلاب دارند.

وی افزود: در حال حاضر بالغ بر 640 هزار واحد مسکن مهر در انتظار تکمیل زیرساخت های آب، برق و فاضلاب به صورت همزمان هستند.

خیلی قوی‌تر از سایر دستگاه ها هستیم

نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در امور مسکن مهر درمورد تعهد وزارت نیرو مبنی بر این که تعهد ما بر مبنای پول است و اگر پول باشد نسبت به سایر دستگاه‌ها خیلی قوی‌تر هستیم، گفت: قدرت اجرایی وزارت نیرو به گونه ای است که با یک تومان به اندازه دو تومان کار می کنند.

امیرکمالی با تاکید بر این‌که دولت باید منابع مالی را برای ایجاد زیرساخت های آب، برق و فاضلاب تامین کند گفت: در حال حاضر دولت منابع مالی زیادی ندارد.

گزارش کمیته سه جانبه ظرف یک هفته به هیات دولت و ریاست جمهوری می رسد

وی با تاکید بر این‌که قرار است گزارش مشترک کمیته سه جانبه مسکن مهر تهیه و به معاون اول رییس جمهور برای تامین منابع مالی ارائه شود گفت: این گزارش تقریبا آماده است و پس از تکمیل آن در وزارت راه و شهرسازی ظرف یک هفته آینده تقدیم معاون اول رییس جمهور می‌شود.

امیرکمالی تصریح کرد: ‌بهترین راه این بود که ساخت مسکن مهر در مکانی ایجاد می‌شد که زیرساخت‌ها وجود می‌داشت چرا که به این ترتیب هزینه‌های دولت پایین می‌آمد اما این اتفاق رخ نداده است.

وی با تاکید بر این‌که‌ تاکنون 1037 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد زیرساخت‌های آب، برق و فاضلاب در واحدهای مسکونی مهر تامین شده است گفت: این اعتبار از طریق منابع داخلی شرکت‌ها و منابع استانی تامین شده است و تاکنون شرکت های آب و فاضلاب و برق بالغ بر 1700 میلیارد تومان پروژه اجرا کردند بنابراین بیش از 650 میلیارد تومان بدهی داریم.

نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در امور مسکن مهر با پیشنهاد چند راهکار گفت: با توجه به شرایط اقتصادی دولت یکی از راهکارها این است که براساس مصوبه سال گذشته هیات دولت، مردم در تامین هزینه‌های زیرساختی مشارکت داشته باشند چرا که بدین شکل پروژه‌ها بسیار سریع تر به بهره برداری می‌رسند.

امیرکمالی ادامه داد: مردم می توانند در هزینه‌های پروژه‌های زیرساختی مشارکت داشته باشند به گونه‌ای که سهم خود را در 24 ماه به طور اقساط پرداخت کنند به جای این که چند سال منتظر ایجاد زیرساخت شوند.

وی با اشاره به اخذ 25 میلیون تومان وام از بانک برای اجرای پروژه‌ها گفت: از محل بازپرداخت وامی که مردم برای خانه ها گرفته‌اند، دولت می تواند اعتبار را تهیه کند به گونه‌ای که خود به بانک مرکزی بدهکار شود و بازپرداخت وام ها را به ایجاد زیرساخت تخصیص دهد که این روش یکی دیگر از راهکارها برای ایجاد زیرساخت آب، برق و فاضلاب به صورت همزمان است. بدین شکل تورم نیز ایجاد نمی‌شود.

نماینده تام الاختیار وزیر نیرو در امور مسکن مهر در پایان در پاسخ به این پرسش که در صورت عدم اجرای راهکارهای بیان شده چقدر زمان نیاز است تا زیرساخت‌های باقیمانده اجرا شود گفت:‌در بودجه سال جاری 200 میلیارد تومان اعتبار برای این کار دیده شده و در کل نیاز به 5600 میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد زیرساخت‌های واحدهای باقیمانده است؛ حال خود حساب کنید که درصورت ادامه روند فعلی در تامین منابع مالی جهت ایجاد زیرساخت‌ها چقدر زمان برای تکمیل زیرساخت‌ها نیاز است.