کدخبر: ۱۰۱۹۸۲ لینک کوتاه

پرونده مسکن مهر تا ۹۴ بسته می شود

پایان سریال شش ساله مسکن مهر با تحویل واحدها 

درحالی که ۴۴ درصد تورم سه سال اخیر مربوط به مسکن مهر بوده است و بخش قابل توجهی از اعتبارات بانک مرکزی به این پروژه اختصاص یافته است، گفه می شود برنامه ادامه تحویل این واحدها با کمترین آثار تورمی همراه است.

به گزارش " اقتصاد نیوز" به گفته وزیر امور اقتصادی و دارایی واگذاری ۲۰۰ هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر در آینده نزدیک انجام می‌شود و برنامه دولت به گونه‌ای طراحی شده که این طرح را با کمترین آثار تورمی اجرا شود.


از زمان آغاز تحویل واحدهای مسکن مهر در سال 89 وعده‌های تحویل این واحدها تا زمان مقرر شنیده می‌شد. برخی از این واحدها در سفرهای استانی دولت افتتاح و تحویل داده می‌شد و برخی هم در صف انتظار باقی‌ماندند.

تحویل واحدهای مسکن مهر به صورت جدی در استان‌های کشور و به واسطه سفرهای رییس جمهور وقت صورت گرفت. در برخی استان‌ها تحویل واحدها چندهزارتایی بود و دربرخی استان‌ها تحویل این واحدها بر اساس وضعیت تکمیل به صد می‌رسید. درحالی که قرار بود این واحدها در فاصله زمانی مشخص به پیش‌خریداران تحویل داده شود، برخی واحدها با مشکلاتی ههمچون نبود اعتبارات، نبود خدمات زیر بنایی و ...همراه می‌شدند و تحویل‌ها به تعویق می‌افتاد.

این در حالی‌است که دولت یازدهم هنگام تحویل پروژه عظیم عمرانی مسکن مهر اعلام کرد با وجودی که اصل ساخت‌وساز و نوع ساخت واحدهای مسکن مهر را قبول ندارد، اما این پروژه را تکمیل می‌کند و به متقاضیانش تحویل می‌دهد.

حال یکسال از زمان آغاز به کار دولت تدبیر می‌گذرد و برخی شرکت‌های عمران شهرهای جدید از سرعت گرفتن تحویل این واحدها خبر داده‌اند . به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم ، شرکت‌های عمران در حال تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر در 17شهر جدید هستند و پرونده مسکن مهر تاپایان94 بسته می‌شود.

خوابگاه‌هایی در بیابان‌ها

رییس جمهور هم در اولین اظهارات خود برای برنامه‌های معیشت و تامین مسکن مردم به مسکن مهر اشاره کرد و گفت که خوابگاه‌هایی در بیابان‌ها ساخته شده و نامش را خانه گذاشتند. روحانی در همان زمان اعلام کرد که باید واحدهای مسکونی برای مردم در خور شخصیت مردم باشد .این واحدهای مسکونی نه آب و برق درست حسابی دارد و نه در مکان‌های مناسبی ساخته شده‌اند.

درهمین میان هم وزیر راه وشهرسازی در اولین دیدارهای خود از این واحدهای مسکونی اعلام کرد که تنوع ساخت این واحدها به دلخواه مردم نیست وبهتر است در زمان ساخت از متقاضیان هم نظر سنجی شود. به گفته عباس آخوندی، مسکن مهر طرحی است بر دوش دولت یازدهم که بر اساس اینکه وعده دولتی بودو دولت هم باید آن‌ها را تکمیل کند ، ماهم باید تا زمان تحویل این واحدها تلاش کنیم.

آخرین وضعیت واحدهای نیمه تمام مسکن مهر


به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در حال تکمیل واحدهای نیمه تمام مسکن مهر در 18 شهر جدید است و پرونده مسکن مهر تاپایان94 بسته می‌شود. محسن نریمان گفته است که تاکنون ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر را تحویل دادند و ۷۰ هزار واحد نیز آماده تحویل است که اگر زیرساخت‌هایی مانند آب، برق و گاز آن فراهم شود تا پایان سال ۱۵۰ هزار واحد دیگر را به پایان می‌رسد.

وی که در ابتدای بازدیدش از شهرهای جدید و نیمه کاره بودن این واحدها ابرازنگرانی می‌کرد ، در آخرین اظهار نظر خود گفته است کسانی که اکنون می‌گویند مسکن مهر پیشرفتی نداشته‌است ، بروند و شهرهای جدید پردیس و سهند را بازدید کنند تا ازپیشرفت این شهرها مطلع شوند.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهار کرد در کل استان تهران 120 میلیارد تومان هزینه مسکن مهر شده و در شهر جدید پردیس بیش از یک‌هزار میلیارد تومان برای احداث مسکن مهر اعتبار هزینه شده است.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی تاکنون برخی از شهرهای جدید 75 درصد پیشرفت داشته است ، ‌این در حالی است که از یک میلیون واحد مسکن مهر کشور ، 400هزار واحد آن در شهرهای جدید است.

وی با اشاره به وجود حدود 18 شهر جدید در کشور گفته است که دولت پیشین حدود 400هزار واحد مسکن مهر را در این شهرها عملیاتی کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفته است یکی از مشکلاتی که در شهرهای جدید است، این است که تا زمانی که زمین‌های بایر و بیابان است کسی سراغی از ما نمی‌گیرد اما به محض آن که میلیاردها تومان هزینه و زیرساخت‌هایی ایجاد شد ، مدعیان مالکیت از راه می‌رسند.
نریمان با توجه به همکاری وزارت نیرو برای تامین انشعاب آب، برق و گاز واحدهای مسکن مهر تحویل 100 هزار واحد مسکنمهر تا مردادماه را وعدهداده است،‌او گفته است که با تحویل این تعداد واحد، 90 درصد پروژه‌های مسکن مهر در شهرهای جدید تکمیل شده است.

به گفته وی، در برخی مکان‌ها قیمت زمین هکتاری کمتر از 50 هزار تومان بوده و با زیرساخت‌هایی که احداث شد ، مدعیان از راه رسیدند و ارزش موقوفه را 9 هزار میلیارد تومان برآورد کرده‌اند.

نریمان با بیان اینکه در توسعه شهرهای جدید نباید تنها منتظر دولت ماند گفت که با توجه به روند افزایشی جمعیت در شهرهای جدید ، بنا داریم با استفاده از جذب مشارکت در سرمایه‌گذاری توسعه و پویایی شهرهای جدید را محقق سازیم.

وزیر اقتصاد هم وعده تحویل مسکن مهر را داد

علی طیب‌نیا با اشاره به وضعیت تحویل واحدهای مسکن مهر و تاثیری که می توانند بر توم داشته باشند، گفت که سال گذشته نحوه پرداخت منابع مالی لازم در یک برنامه زمان‌بندی شده که توسط وزارت راه و شهرسازی ارائه شد، به تصویب رسید و بانک مرکزی تاکنون به آن مصوبه عمل کرده است.
وی وعده داده است که تحویل این واحدها کمترین آثار تورمی را بر دولت خواهد داشت.
به گفته طیب‌نیا، در جلسه اخیر هیات دولت گزارش خوبی را آقای آخوندی ارائه کرد که براساس آن 200 هزار واحد مسکونی آماده واگذاری هستند؛ یکسری محدودیت‌هایی در حوزه زیرساخت‌های طرح مسکن مهر وجود دارد که در صورت برطرف شدن آن واحدهای مسکونی باقی‌مانده واگذار خواهند شد.
وزیر اقتصاد تاکید کرده است که مطابق با برنامه زمان‌بندی‌شده طرح در حال انجام است و هدف ما این است که طرح مسکن مهر که با نیت خوبی اجرا شد و هدف آن تامین مسکن ارزان‌قیمت برای اقشار کم‌درآمد بود، وسیله‌ای برای مجازات مردم محروم نشود.
طیب‌نیا افزود: اگر قرار باشد با رشد پایه پولی و منابع پر قدرت بانک مرکزی مسکن مهر را تامین مالی کنیم، اثرات تورمی آن گریبان‌گیر خود مردم خواهد شد، بنابراین برنامه دولت به گونه‌ای طراحی شده که کمترین آثار تورمی را از اجرای مسکن مهر داشته باشیم.

آخرین تغییرات مسکن مهر چه بود؟

همین چند وقت پیش بود که کمیته سه جانبه ای با حضور نمایندگان وزارت راه و شهرسازی، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و وزارت نیرو ایجاد شد.بر همین اساس جلسه هایی نیز برای شناسایی نقاط ضعف و قوت وضعیت مسکن مهر در 31 استان کشور تشکیل داده است تا روند تکمیل مسکن مهر های باقی مانده تسریع شود. با این حال، برای تکمیل واحدهای مسکن مهر از زمان کلید خوردن آن تاکنون مشکلات بسیار زیادی وجود داشته که بسیاری از آن ها در گرو همکاری سایر وزارتخانه ها یا سازمان های دیگر است که تا کنون این همکاری به صورت همه جانبه صورت نگرفته است. یکی از این وزارتخانه های مرتبط با مبحث مسکن مهر وزارت نیرو برای تامین خدمات آن است به طوری که مدیر عامل شرکت عمران شهر جدید پردیس اعلام کرده که در صورت همکاری وزارت نفت و نیرو برای تامین خدمات، می توانیم چند هزار واحد مسکن مهر پردیس را تا پایان تابستان تحویل دهیم.

در حال حاضر گفته می‌شود مهم ترین مشکل اما نه تنها در پرژه مسکن مهر که در تمام پروژه ها وجود دارد مربوط به بحث تامین مالی و نقدینگی است که پروژه مسکن مهر نیز از این قاعده مستثنی نیست به طوری که به گفته امیر کمالی معاون تام الاختیار وزیر نیرو در مسکن مهر تکمیل زیرساختهای مسکن مهر در کشور، 56 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.