کدخبر: ۱۰۲۴۶۱ لینک کوتاه

دوره درمان مسکن ۱۳ ساله شد

صف یک میلیونی مسکن در امسال

طبق برآورد وزارت راه وشهرسازی در سال جاری باید حدود یک میلیون واحد جدید ساخته شود و در سه سال آینده ۵۰۹ هزار خانوار جدید متقاضی مسکن به نیازهای موجود در این بخش اضافه خواهد شد.

نگار میرکریمی: در حالی که سکاندار مسکن دولت دهم از وجود 1.6میلیون خانه خالی در کشور خبر داده و معتقد بود که باید تدابیری برای به چرخه افتادن این واحدهای مسکونی در نظر گرفته شود، حال در دولت یازدهم گفته شده کمبود مسکن در کشور یکی از عوامل متعادل نبودن قیمت مسکن است و دولت جدید قصد ساخت سه میلیون واحد مسکونی را دارد.

با آغاز به کار دولت یازدهم و نیازسنجی بخش مسکن کشور و همچنین بررسی یک ساله وزارت راه و شهرسازی، در تازه‌ترین طرح بررسی‌شده نیاز کشور به ساخت سه میلیون واحد مسکونی عنوان شده است.

در حالی که یکسال از آغاز فعالیت دولت یازدهم می‌گذرد، با هر بار بحث درباره مسکن کشور، وزارت راه و شهرسازی اجرای برنامه‌هایش را به تدوین طرح جامع مسکن منوط کرده است.

طرحی که مدت‌ها در فایل‌های وزارت راه و شهرسازی  خاک می‌خورد و در مقابل همه نگاه‌ها به مسکن مهر بود. حال به تازگی این وزارتخانه اعلام کرده است که طرح جامع مسکن در حال تدوین است و به زودی جزئیات آن اعلام می‌شود.

بر اساس برنامه جامع مسکن قرار است یک میلیون واحد مسکونی در سال 93 ساخته شود. اما حال که چهار  ماه از سال93 می‌گذرد هنوز دولت آماری از ساخت این واحدها نداده است و مشخص نیست ساخت این واحدهای مسکونی در کدام مناطق کشور و بسته به نیاز کدام‌ یک از مناطق خواهد بود.

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی قرار است در طول 13سال یعنی یک برنامه سه‌ساله و یک برنامه 10ساله اوضاع عرضه مسکن بهبود یابد .

به گفته برخی صاحب‌نظران شاید این برنامه بتواند راهگشای مشکلات مسکن باشد و کلید مسکن کشور به دست طرح جامع مسکن و اجرای سیاست‌های آن باشد.

جزئیات طرح جامع مسکن
بازنگری طرح جامع مسکن درست از اولین روزهای روی کار آمدن دولت یازدهم توسط سکاندار مسکن کشور مطرح و آغاز شد. طرحی که سال‌‌ها مسکوت مانده بود.
با آغاز به کار آخوندی در این بخش، مقرر شد کلیه برنامه‌های مسکنی این وزارتخانه بعد از اجرای این طرح اعلام شود، چرا که با هر پرسش از سه طرح مسکن اجتماعی، حمایتی و مشارکتی، وی از تدوین برنامه جامع مسکن صحبت کرد.

با شناسایی نسبی همه طرح‌ها و برنامه‌ها، اطلاعاتی از این طرح جامع اعلام شده است. اطلاعاتی که شاید در نگاه اول برای مستاجران و نیازمندان مسکن امیدوارکننده است ، اما در بطن آن زمان‌بر بودنش اندکی نگرانی در دل‌ آن‌ها ایجاد می‌کند.

به گفته کارشناسان مسکن  اینکه با وعده‌های دولت بالاخره مستاجران هم صاحب‌خانه می‌شوند یا خیر در دستان متولیان بخش مسکن کشور است.مستاجرانی که چشمشان به دستان دولت‌مردان و بهبود اوضاع اقصادی است تا بتوانند بیشتر درآمد خود را پس‌انداز کنند و در نهایت با کمک دولت خانه‌دار شوند. آنها در سال‌های اخیر قدرت خرید خانه را به دفعات از دست داده‌اند و دیگر کمتر به خانه‌دار شدن فکر می‌کنند.آنها  براین باورند که با پرداخت اجاره‌بهای ماهانه از خرید خانه عقب مانده‌اند و هرسال هم این توانشان کمتر می‌شود.

ساخت3 میلیون واحد مسکونی در 3 سال
در فاز اول طرح جامع مسکن پیش‌بینی شده است که حدود سه میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود. گفته می‌شود فاز اول از سال 93 تا 95 و فاز دوم از سال 95 تا سال 1405 اجرایی خواهد شد.

در این میان انتقاد از تاخیر دولت در ارائه برنامه‌های بخش مسکن همچنان ادامه دارد که در برخی مواقع نیز با انتقاد مجلسی‌ها هم همراه شد .

وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان متولی بخش مسکن چند وقتی است که از بازنگری طرح جامع مسکن خبر داده و ارائه هرگونه برنامه‌ای را به پس از نهایی شدن این طرح موکول کرده است.

افزایش 500هزار خانوار متقاضی مسکن 
جزئیات طرح مسکن جامع حاکی از آن است که در فاز اول طرح جامع مسکن (سال 93 تا 95) بر اساس شاخص‌های خانوارهای جدید، نیاز انباشته مسکن و واحدهای نیازمند به نوسازی در مجموع دو میلیون و 788 هزار واحد مسکن باید ساخته شود.

مطابق برآوردهای انجام شده در سه سال 93، 94 و 95 حدود 509 هزار خانوار جدید در کشور شکل می‌گیرد، از سوی دیگر در همین مدت نیز نیاز انباشت مسکن حدود 140 هزار واحد مسکونی خواهد بود و در کنار این‌ها، حدود 240 هزار واحد مسکونی هم نیازمند نوسازی هستند.

طبق اعلام اطلاعاتی از این طرح،‌ سهم سال 93 از ساخت مسکن در طرح جامع حدود یک میلیون واحد پیش‌بینی شده است. این در حالی است که سال 94 حدود 70 هزار واحد از رقم سال 93 کاسته شده و باید حدود 933 هزار واحد مسکونی ساخته شود.

در نهایت در سال 95 نیز 855 هزار واحد مسکونی ساخته می‌شود تا در مجموع حد فاصل سال‌های 93 تا 95 یعنی در فاز اول طرح جامع مسکن دو میلیون و 788 هزار واحد مسکونی ساخته شود.

گرچه نمایندگان مجلس از توقف ادامه طرح مسکن مهر و عدم ارائه برنامه دولت در بخش مسکن گلایه دارند، اما به نظر می‌رسد طرح جامع مسکن مورد بازنگری جامعی قرار گرفته و این امیدواری را به وجود آورده تا در یک بازه زمانی 13 ساله مشکلات تاریخی مسکن را برای همیشه ریشه‌کن کند.

به گزارش اقتصاد نیوز،  در دولت قبلی و در همین دولت نیز افرادی هستند که  معتقدند کمبود مسکنی در کشور نداریم و باید نیاز سنجی ساخت و ساز در کشور تدوین شود، این درحالی است که برخی بر این باورند که باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود تا تعادل میان عرضه و تقاضا برطرف شود. 

با توجه به صحبت‌های علی نیکزاد، وزیر راه و شهرسازی در دولت دهم حداقل شش میلیون خانه برای 12 میلیون جوان ایرانی در آستانه ازدواج لازم است و با وجود 400 هزار خانه خالی باید بیش از 5.5 میلیون واحد مسکونی ساخته شود تا فقط نیاز جوانان تامین شود، حال باید منتظر ماند و دید دولت یازدهم چه برنامه‌هایی برای بخش مسکن کشور دارد. 

همچنین تاکنون وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم از سه طرح مسکن اجتماعی، مسکن حمایتی و مشارکتی صحبت کرده‌ و قرار است جزئیات آن اعلام شود. همچنین قرار است صندوق های سرمایه‌گذاری و ایجاد بازار رهن ثانویه هم در بخش مسکن ایجاد شود تا بخش‌هایی از نیاز مسکنی کشور پاسخ داده شود.