کدخبر: ۱۰۲۴۹۳ لینک کوتاه

سیاست های دولت برای خروج رکود مسکن تشریح شد 

مُسکن های دولت برای بازار مَسکن

براساس تازه ترین سیاست دولت، تشکیل صندوق های پس انداز مسکن از جمله مهمترین برنامه های دولت در تازه ترین سیاست اقتصادی دولت در سال۹۳ و ۹۴ اعلام شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، در حالی که بیش از یک سال رکود مهمان بازار مسکن در کشور بوده، به تازگی گفته ‌می‌شود رونق در حال ورود به بازار است، اما هنوز این رونق آنچنان که انتظار می‌رفت وارد بازار مسکن نشده‌است.

در آخرین برنامه اعلام شده منتهی به تیرماه امسال از سوی دولت یکی از برنامه‌های قطعی در بخش مسکن، تشکیل صندوق‌های پس‌انداز مسکن با هدف ارائه تسهیلات با مبلغ و نرخ سود مناسب به خانوارها در نظر گرفته شده است.

این برنامه به‌گونه‌ای اعلام شده‌ است تا از این طریق اولا امکان خانه‌دار شدن بخش بزرگی از خانوارهای کشور فراهم شود و پس از آن با تحریک سمت تقاضای مسکن، تولید در بخش مسکن و بخش‌های وابسته به آن از رکود فعلی خارج شوند.

همواره بخش مسکن به دلیل ارتباطات پسین قوی با سایر بخش‌های اقتصادی به عنوان یکی از بخش‌های محرک رشد اقتصادی در کشور مطرح بوده و هرگونه تحرک تولید در این بخش زمینه‌ساز رشد تولید و اشتغال در سایر بخش‌های وابسته می‌شود.

بر همین اساس نیز در مجموعه سیاست‌های خروج از رکود اقتصادی، بخش مسکن به عنوان یکی از عوامل اولیه و بخش‌های پیشران اثرگذار بر خروج از رکود، مبنای سیاست‌گذاری ویژه‌ای قرار گرفته است.

در گزارش دولت آمده‌است، با توجه به هدف اصلی گزارش دولت همانا سیاست‌گذاری برای خروج پایدار و "غیرتورمی" از رکود سمت عرضه است، ارائه راهکارهای ایجاد رونق تولید در بخش مسکن نیز با توجه به هدف ایجاد رونق غیرتورمی تدوین و نهایی شده است. بر این اساس یکی از معیارهای اصلی دولت برای سیاست‌گذاری در بخش مسکن، عدم اثرگذاری تامین منابع مالی این سیاست‌ها بر افزایش پایه پولی بوده است.

هیات دولت در این زمینه برای خروج از رکود بخش‌های اقتصادی، سیاست‌هایی دارد . بر این اساس سیاست‌های دولت به منظور تحرک‌بخشی به فعالیت‌های بخش مسکن است.

یکی از سیاست‌های دولت در این باره این است که بانک‌ها می‌توانند در راستای اعطای تسهیلات خرید از طریق تاسیس صندوق مستقل پس‌انداز مسکن یا تشکیل موسسه تسهیلات و پس‌انداز مسکن اقدام کنند.

در این برنامه دولت آمده‌، سیاست‌های بانک مرکزی پس از دریافت تقاضای تاسیس صندوق از سوی بانک‌ها، موارد را مورد بررسی قرار داده و پس از حصول اطمینان از تعادل پایدار منابع و مصارف و عدم تامین کسری‌های احتمالی صندوق از منابع بانک مرکزی نسبت به صدور مجوز اقدام خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز از ابتدای آغاز به کار دولت از مردادماه سال گذشته، دولت طرح‌ها و برنامه‌های خود در بخش مسکن را اعلام کرده است. این برنامه‌ها شامل چند طرح مسکن اجتماعی، حمایتی و مشارکتی و همچنین ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بازار رهن ثانویه است.

این در حالی است که از سال گذشته تاکنون برنامه‌های مسکن در دولت منوط به بررسی طرح جامع مسکن اعلام شد، بنابراین هنوز اجرای هیچ یک از این طرح‌ها کلید نخورده است.

در این زمان گفته شده جزئیات اجرای طرح مسکن اجتماعی به عهده بنیاد مسکن گذاشته شد و قرار است مسکن مشارکتی نیز از شهرهای جدید و در قالب واحدهای مسکونی نوساز در این شهرهای اجرایی شود، اما هنوز خبر ی از برنامه مسکن حمایتی نشده است.

به تازگی نیز وزیر راه و شهرسازی بر ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاکید کرده و قرار است برنامه‌های ایجاد این صندوق‌ها تشریح شود. اکنون نیز به نظر می‌رسد ایجاد این صندوق‌ها با تاکید هیات دولت که مدتی منتظر موافقت بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار بود زودتر از دیگر برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی اجرایی شود.