کدخبر: ۱۰۵۰۰۸ لینک کوتاه

وام ۱۵ میلیونی مسکن روستایی ابلاغ شد

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه وام ۱۵ میلیون تومانی مسکن روستایی ابلاغ شده است گفت: در پایان سال ۱۴۰۵ معادل ۷۰ درصد از واحدهای کم دوام بهسازی و نوسازی می شوند.

به گزارش «اقتصاد نیوز» صبح امروز علیرضا تابش  با اشاره به اینکه مصوبه بهسازی و نوسازی مسکن روستایی در اواخر دولت خاتمی مطرح شد و مصوبات هیات دولت را در آن زمان دریافت کرد، گفت: در آن مصوبه که بر اساس برنامه چهارم تهیه شده بود، موظف شدیم که سالیانه 200 هزار واحد مسکونی را بهسازی و نوسازی کنیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان اینکه از سال 84 این طرح شروع شد و تاکنون هم ادامه دارد، افزود: در دو سال اخیر سهمیه سالانه ابلاغ نشد و ما از سهمیه تسهیلات سال‌های قبل استفاده می‌کردیم.

وی بیان کرد: اما به دلیل اینکه یک سال 400 هزار واحد را انجام دادیم بنابراین آمار ما به همان سالانه 200 هزار واحد رسیده است.

تابش با اشاره به جلساتی که در ماه های گذشته با معاون اول رئیس جمهور داشته است، گفت: در این جلسات که با حضور مدیران عامل بانک ها معاون بانک مرکزی و معاون رئیس جمهور برگزار شد گزارش مفصلی از فعالیت‌ها و تاثیر مقاوم‌سازی بر زندگی روستاییان ارائه شد.

وی با بیان اینکه تاکنون از یک میلیون و 628 هزار واحد مسکونی که با مردم و بانک ها عقد قرارداد شده بیش از یک میلیون و 422 واحد به اتمام رسیده است گفت: از سال 84 تاکنون بیش از 12 هزار و 300 میلیارد تومان وام با سود پنج درصد به مردم داده شده است.

رئیس بنیاد مسکن با اشاره به اینکه سهمیه سال 93 هم به تصویب رسیده است اظهار کرد: امسال هم 200 هزار واحد مسکونی در روستاها به مردم تسهیلات می دهیم که سقف وام هم از 12 میلیون و 500 هزار تومان به 15 میلیون تومان رسیده و قراردادهای جدید با این وام بسته می شود.

وی افزود: نیاز مسکن ناشی از افزایش خانوارها را در طول این سال ها هم تامین می شود ضمن آنکه تا پایان سال 1405 معادل 70 درصد از واحد های کم دوام بهسازی و نوسازی خواهد شد.

تابش تصریح کرد: براساس سرشماری سال 91 پنج میلیون و 173 هزار واحد مسکونی در روستاها بوده که در سال 93 این رقم به پنج میلیون 890 هزار واحد رسیده است.

وی افزود: 248 هزار واحد هم ناشی از افزایش جمعیت را داریم که با مقاوم سازی و ساخت واحد های مسکونی این نیازها هم تامین می شود.