کدخبر: ۱۰۸۱۷۷ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از آخرین وضعیت بازار مسکن

مسکن در سکانس تعلیق

یک سال و ۹ ماه از حکم فرمایی رکود در بازار مسکن گذشته است، در این زمان نه قیمت‌ها افزایش داشته و نه کاهش چشمگیری به خود دیده است، فقط خریداران و فروشندگان را در این مدت معلق نگه داشته است. 

به گزارش "اقتصادنیوز "بازار مسکن که تحت تاثیر قیمت مصالح ساختمانی، زمین، بازار مسکوکات واکنش نشان می‎دهد، نزدیک به دو سال است که هیچ واکنشی نداشته و انگار به کما رفته است.

بازاری که همواره با موجی از خریداران و فروشندگان همراه بوده، این روزها آنقدر آرام شده‎است که بنگاه‌داران آرزوی ثبت قراداد خرید و فروش را در سر می پرورانند.

این بازار در سکوت رفته مسکن در پاییز امسال با بیشترین ضعف در خرید و فروش همراه بوده است به گونه‎ای که برخی بنگاه‌داران از کاهش خرید و فروش‎ها از ماه رمضان تا کنون صحبت می‌کنند و می‎گویند درست است که همه ساله ماه‎های محرم و صفر در کاهش معاملات مسکن تاثیرگذار بوده ، اما امسال کاهش خریدار نسبت به فروشنده بسیار بازار را تحت تاثیر خود قرارداده است.

به گفته یکی از بنگاه‌داران در مرکز تهران خرید و فروش مسکن در نیمه دوم امسال نسبت به سال گذشته کاهش یافته است ، با این تفاوت که فروشنده بیش از خریدار است و مسلماً باید قیت‎ها کاهش داشته باشند، اما قدرت مالی برای خریدار وجود ندارد.

این فعال بازار مسکن بر این باور است که نمی‌توان گفت بازار مسکن در رکود کامل و بدون هیچ خرید و فروشی بوده است، چرا که در زمان اوج و فرود قیمت‎ها همواره مصرف‌کنندگانی هستند که بازار را زنده نگه داشته‌اند .

او با اشاره به عرضه بالا و تقاضای زیاد در بازار خرید و فروش مسکن به "اقتصاد نیوز" گفت که این روند رکود در خرید و فروش مسکن تا اواخر آذرماه ادامه دارد و طبق روال هر ساله در ماه‌های دی و بهمن ، بازار تکانی می‎خورد و تعداد خریداران بیش از فروشندگان می‎شود.

به گفته او، این در حالی است که فروشندگان با افزایش تقاضا به خود غره می‎شوند و با فکر افزایش قیمت در سال آینده قصد فروش نمی‎کنند. آنها بر این باورند که بازار در نیمه اول سال با افزایش همراه می‎شود و به همین خاطر خرید و فروش را در حالت معلق می‎گذارند.

حالا بنگاه‎داران به انتظار مشتری نشسته‎اند، مشتری که قصد خرید واقعی دارد و قرارداد ثبت شود، اما انگار خریداران هم منتظر یک اشاره از سوی فروشندگان هستند تا با کمی کاهش قیمت قرارداد منعقد شود.

برخی بنگاه‎داران هم به امید سه ماه پایانی سال و روزهای پر رونق خرید و فروش مسکن هستند و می‎گویند رکود مسکن روزهای آخرش را طی می‎گذراند و به زودی از کما بیرون می‎آید.