کدخبر: ۱۰۸۲۰۸ لینک کوتاه

آخوندی:ساخت یک میلیون مسکن در هر سال / سهم مسکن از کل گردش نقدینگی کشور ۲۰ الی ۳۰ درصد است

وزیر راه و شهرسازی از برنامه‌ای برای ساخت سالانه حدود یک میلیون مسکن در کشور خبر داد.

به گزارش " اقتصاد نيوز" صبح امروز عباس آخوندی در حاشیه چهاردهمین همایش سیاست‌های توسعه مسکن در ایران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: حدود 11 میلیون مسکن باید ظرف یک برنامه 12‌ساله ساخته شود که از این 11 میلیون، سالانه حدود 200 هزار واحد در حوزه روستایی و حدود نیم میلیون در حوزه شهری است.

او افزود: اگر بخواهیم تقسیم‌بندی در این زمینه داشته باشیم می‌توانیم بگوییم سالانه حدود 200 هزار واحد مسکونی در حوزه روستاها و 800 هزار واحد مسکونی در شهرها تولید کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حوزه روستاها دولت موفق شده که برنامه‌ریزی کند، افزود: سالانه 200 هزار وام مسکن روستایی را تسهیل کند.

او در ادامه گفت: در حوزه شهرها از تعداد 800 هزار واحد در حوزه بافت فرسوده و بافت ناکارآمد شهری در نظر داریم به‌طور سالانه تسهیلات 300 هزار واحد مسکونی را تامین کنیم.

آخوندی در ادامه درباره‌ی آخرین وضعیت صندوق پس‌انداز مسکن اظهار کرد: در حال حاضر این صندوق رو به گسترش است و بانک مسکن برنامه‌های جدیدی دارد که به زودی اعلام می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بانک مرکزی امکان ایجاد صندوق پس‌انداز مسکن برای همه بانک‌ها فراهم می‌کند، تصریح کرد: این امر نیاز به تصویب شورای پول و اعتبار دارد و بررسی‌های کارشناسی بانک مرکزی در این زمینه ادامه دآد.

آخوندي در ادامه گفت: متاسفانه بخش مسکن به شکل گسترده‌ای با حوزه سیاست گره خورده است، این موضوع باعث شد بخش عمده‌ای از متفکران در حوزه مسکن را از دست بدهیم و نتوانیم از امکانات آنها بهره ببریم.

او با اشاره به اینکه باید بستری فراهم شود تا بتوان با جامعه علمی در این خصوص گفت‌وگو کنیم، گفت: سهم مسکن از تشکیل سرمایه ثابت حدود 30 درصد، سهم مسکن از اشتغال مستمر 12 درصد، سهم مسکن از تسهیلات بانکی 25 درصد، سهم مسکن از کل گردش نقدینگی کشور 20 الی 30 درصد، سهم دولت از کل سرمایه‌گذاری بخش مسکن نیم درصد الی 3 درصد و سهم مسکن از بودجه خانوار حدود 33 درصد است. او ادامه داد: سهم مسکن از بودجه خانوار همواره ناچیز بوده است به طوری که یک‌سوم بودجه خانوار به بخش مسکن اختصاص داده می‌شود، پس این نشان می‌دهد که بُعد خانوار و تقاضا در بخش مسکن چقدر مهم است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی سهم دولت از کل سرمایه‌گذاری بخش مسکن که همانا نیم الی سه درصد و بسیار ناچیز است، این نشان می‌دهد که ساخت‌وساز کاملاً متکی به بخش خصوصی است و دولت نباید حساسیت بی‌جا در این بخش ایجاد کند.

او با اشاره به اینکه یک واحد افزایش و ارزش افزوده بخش ساختمان مسکن، تولید ناخالص داخلی را 2.1 واحد افزایش می‌دهد گفت: هر 69.4 مترمربع ساخت مسکن موجب یک فرصت شغلی مستقیم می‌شود و 0.7 نفر نیز به طور غیرمستقیم مشغول به کار می‌شود.آخوندی با اشاره به اینکه از سال 75 تا 90 جمعیت ایران از 60 میلیون به 75 میلیون نفر رسیده و 25 درصد رشد داشته است گفت: نکته مهم این است آیا رشد جمعیت با رشد خانوار در ایران همسو بوده است؟

وزیر راه و شهرسازی افزود: بُعد خانوار از 4.8 به 3.5 درصد رسیده است در حالی که جمعیت کشور 25 درصد رشد داشته است اما رشد خانوار منفی بوده است.آخوندی با اشاره به اینکه مسکن در واقع برمبنای نرخ رشد خانوار تنظیم می‌شود گفت: متاسفانه در حال حاضر مسکن برمبنای نرخ رشد جمعیت مبناگذاری شده است و کشوری که رشد خانوار آن چهار درصد است نشان می‌دهد تقاضای زیادی در بخش مسکن در حال شکل‌گیری است.وزیر راه و شهرسازی با انتقاد از اینکه نظام توزیع جمعیت در ایران دارای مشکلات جدی است گفت: سواحل شمالی کشور دارای تراکم جمعیت بالایی است اما سواحل جنوبی با یک نوع کمبود جمعیت مواجه است.

آخوندی افزود: در سال 1405 تعداد خانوار ایران با 40 درصد افزایش از 21 میلیون به 28 میلیون خواهد رسید، گفت: روند تحولات موجودی مسکن کشور در 25 سال گذشته نشان می‌دهد 150 درصد رشد در موجودی مسکن رخ داده است اما نکته مهم نحوه توزیع است به طوری که در یکسری از مناطق افزایش تولید و در یکسری از مناطق کاهش تولید داشته‌ایم. او به کمبود مسکن در مناطق شهری اشاره کرد و گفت: در حال حاضر یک میلیون و 160 هزار واحد مسکونی در کشور کمبود مسکن داریم. وزیر راه و شهرسازی به کل حجم نیاز به ساخت‌وساز در دوره 93 تا 1405 اشاره کرد و گفت: نظام برنامه‌ریزی مسکن همواره درازمدت است و هیچ دولتی نمی‌تواند بگوید که ظرف دو سال مشکل مسکن را می‌تواند حل کند.

او ادامه داد: اگر این چنین باشد همان شرایط هرج و مرج دولت قبل پیش می‌آید بنابراین شعار سیاسی دادن در مسکن جامعه را با مشکل درازمدتی گرفتار می‌کند.وی با بیان اینکه تا سال 1405 باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود، گفت: مهم‌ترین وقایع بخش مسکن در دولت یازدهم ادامه روند تکمیل مسکن مهر، نوسازی بافت‌های فرسوده، ابزارهای نوین مالی، صندوق‌ زمین ساختمان و انجام مقدمات توسعه صندوق‌های پس‌انداز است. او ادامه داد: نظام پس‌انداز در حوزه مسکن از بین رفته است و شعارهای بی‌موردی که برای مداخله در مسکن مهر داده شده است گرفتاری زیادی در کشور ایجاد کرده است.

آخوندی افزود: 400 هزار مسکن مهر در حوزه مجموعه شهری تهران احداث شده است شهری که خود از شدت تراکم در حال ترکیدن است مجدداً برای آن 400 هزار مسکن مهر اندیشیده و احداث می‌شود.وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تهران خود با مشکل آب و آلودگی هوا مواجه است پس چه لزومی دارد بارگذاری مجددی در شهر صورت بگیرد.

او تاکید کرد: با یک هرج و مرج سیاسی در این بخش و با یک اغتشاش در حوزه مالی مسکن مواجه هستیم که متاسفانه در دولت قبل قیمت زمین 9 برابر و قیمت مسکن شش برابر افزایش پیدا کرده است.آخوندی با تاکید بر اینکه هنوز هم تخلیه حباب قیمت در بخش مسکن ادامه دارد گفت: در کنار این هرج و مرج مالی در بخش مسکن با یک هرج و مرج شهرسازی نیز مواجه هستیم.