کدخبر: ۱۱۱۳۹۱ لینک کوتاه

۹ میلیون نفر بیش از ظرفیت ساکن تهران‌اند

وزیر راه و شهرسازی گفت:ظرفیت پذیری تهران حداکثر شش میلیون نفر بود اما اکنون ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد .

به گزارش اقتصادنیوز، عباس آخوندی اظهار کرد:در حال حاضر سواحل خلیج فارس و دریای عمان که همه ثروت ما در این مناطق است  جمعیتی ۵ نفر در هر کیلومتر مربع دارند؛ بنابر این یک جای کار اشکال دارد و با نقدی جدی می‌توان این وضع را تغییر داد.

وی افزود: ۱۳۳۹ شهر در کشور وجود دارد با این حال نیمی از جمعیت ایران در ۱۰ کلانشهر ساکن هستند و باید در یکجایی تصمیم بگیریم تا این مسیر را عوض کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه بزرگ‌ترین مشکل ایران درگیر شدن مردم ایران با یک دوره سخت پوپولیستی بود افزود: در پیرامون شهر تهران و در مناطقی که دسترسی به آب سخت است ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر ساخته شد که شما اهل علم باید اندیشه‌ای برای اصلاح این مسیر داشته باشید.

 عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به معماری تهران از نظر آلودگی هوا، ساختمان‌های خشن و عبوس و ترافیک سنگین که قابلیت زندگی را سلب کرده است ادامه داد: این وضعیت در سایر کلانشهرهای ایران نیز مشهود است و دانشگاهیان ما باید به این وضعیت رسیدگی کنند چراکه این موضوع دغدغه همه مردم ایران خواهد بود.

وی با اشاره به موضوع جابجایی در شهر‌ها افزود: موبلیتی در شهرهای ما به یک معضل جدید تبدیل شده است چه در بحث زندگی روزمره مانند نقل مکان از منزل به محل کار و بالعکس و چه در خصوص تفریح و مسافرت که این موضوع نیز باید به دلیل آنکه همه مردم ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند مورد بحث نظریه پردازان قرار گیرد.

آخوندی با اشاره به مشکلات جابجایی در شمال شهر تهران اظهار کرد: زمانی این منطقه جای مطلوبی برای زندگی و تفریح بود ولی الان هم به خاطر آلودگی هوا و هم فروش شدید تراکم این وضعیت نتیجه عکس داده است.

 (منبع:پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی)