کدخبر: ۱۲۱۰۸۳ لینک کوتاه

گفت‌وگوی اقتصادنیوز با فعالان بازار:

قانون «پیش‌فروش» با بازار مسکن چه می‌کند؟

با توجه به اجرایی شدن قانون پیش‌فروش ساختمان‌ در دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور و جلوگیری از هر گونه کلاه‌برداری، جعل مدرک و فروش دوباره یک ملک به چند نفر، آیا در بازار مسکن تغییری صورت می‌گیرد؟ این سوالی است که برخی از مشاوران املاک به آن پاسخ داده‌اند.

ساره ناصری:  رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفته است که با اجرایی شدن قانون پیش فروش ساختمان در دفاتر اسناد رسمی سراسر کشور و تنظیم این قانون از هر گونه کلاه‌برداری، جعل مدرک و فروش دوباره یک ملک به چند نفر جلوگیری می‌شود.

با این شرایط، آیا در بازار مسکن تغییری صورت می‌گیرد؟ برخی از مشاوران املاک در این خصوص نظر خود را بیان کرده‌اند.

یکی از مشاوران املاک در شمال تهران در این خصوص بیان کرد: این قانون مدت‌هاست که وجود دارد و مدت‌هاست که برای هر ملک کد رهگیری در نظر گرفته شده و این موضوع تنها یک نرم‌افزار است و تاثیری در بازار مسکن ایجاد نمی‌کند، چرا که کسی که کلاهبردار است، به کار خود ادامه می‌دهد و ترسی از سه ماه و یک سال و... زندانی ندارد، چرا که تمام اینها حرف است و تنها برای رسانه‌ها ساخته شده و اجرایی نیست.

این در حالی است که دشتی اردکانی، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بر اساس ماده 23 این قانون گفته است: اشخاصی که بدون تنظیم سند رسمی اقدام به پیش‌فروش ساختمان کنند یا بدون اخذ مجوز، به درج یا انتشار آگهی در روزنامه‌ها بپردازند، به حبس از 91 روز تا یک سال یا جزای نقدی به میزان دو تا چهار برابر وجوه و اموال دریافتی محکوم می‌شوند.

اما بیشتر مشاوران املاک، عقیده داشته که تمام اینها حرف است و نمی‌توانند جلوی کلاهبرداران اصلی را بگیرند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در شرق تهران به اقتصادنیوز گفت: با این قانون جدید، اطمینان مردم برای خرید ساختمان‌های پیش‌فروش افزایش پیدا کرده و بیشتر به سمت خرید این خانه‌ها می‌روند، چرا که با این قانون در همان ابتدا باید در دفترخانه قراردادی بسته شود، که این قرارداد کاملاً قابل اطمینان است و با این کار کلاهبرداران با مشکل مواجه می‌شوند.

او در ادامه گفت: اما با این حال نمی‌توان گفت، چون اطمینان مردم برای خرید خانه‌های پیش‌فروش افزایش پیدا می‌کند، بازار رونق می‌گیرد، چرا که بازار مسکن با این کارها رونق نمی‌گیرد و باید میزان خرید و فروش خانه‌های آماده افزایش یابد.

در این مورد بسیاری دیگر از مشاوران املاک نظر خود را بیان کردند، عده‌ای معتقدند، این قضیه تاثیری در بازار مسکن ایجاد نمی‌کند یا اینکه تاثیر آن آنقدر کم است که به چشم نمی‌آید و عده‌ای این قانون را تنها در حد حرف می‌دانند و می‌گویند، مدت‌هاست که این قضیه را مطرح کرده‌اند، اما قابل اجرا نیست.