کدخبر: ۱۲۳۵۹۰ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

در دیدار وزیر راه وشهرسازی با هیات ایتالیایی چه گذشت؟

وزیر راه و شهرسازی در دیدار با هایت ایتالیایی تاکید کرد: پروژه‌های خوب در اختیار ایتالیایی‌ها قرار می‎گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز، بعد از هیات آلمانی و فرانسوی حالا نوبت به ایتالیایی‌ها رسید تا در قالب هیاتی به ایران سفر کنند. آنها علاوه بر مذاکرات با بخش‌های بازرگانی و صنعتی  کشور در این بین مذاکراتی را با مسوولان حمل ونقل کشور هم داشتند. 

در این راستا عباس آخوندی پس از مذاکره با وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا اعلام کرد که ایتالیایی‌ها سابقه همکاری بسیار خوبی با ایران در زمینه‌های بندری، راه‌آهن و جاده‌ای و همچنین ارسال ماشین‌آلات و تجهیزات ساخت و ساز دارند، بنابراین پروژه‌های خوبی به آن‌ها معرفی می‌شود .
  
روز چهارشنبه ، وزیر راه وشهرسازی با وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا دیداری انجام داد ،حال  به نظر می‌رسد نتیجه توافق هسته‌ای در بخش حمل و نقل به بار نشسته است و کم کم کشورهای غربی به ایران سفر می‌کنند تا روابط توسعه‌ای خود را با ایران افزایش دهند.
  
دراین دیدار فدریکو گوئیدی وزیر توسعه اقتصادی ایتالیا اعلام کرد که جلسه خوبی با آقای وزیر انجام شده‌است و جلسه بسیار مفیدی بود. به گفته او، در زمانی قرار گرفته‌ایم که پس از توافقی که در وین حاصل شده یک برهه زمانی بسیار مهم محسوب می‌شود که فصل جدیدی را در همکاری‌های بین دو کشور رقم می‌زند. بخش‌هایی که مربوط به این وزارت‌خانه می‌شود بخش‌های زیرساختی، بنادر، فرودگاه‌ها و سایر بخش‌های استراتژیک هستند که ایتالیا هم علاقه زیادی دارد تا در این زمینه‌ها با ایران و وزارت راه و شهرسازی همکاری داشته باشد.

همچنین آخوندی در پایان این نشست ، مذاکره را خوب عنوان کرده و گفته است که ایتالیایی‌ها سابقه همکاری بسیار خوبی با ایران در زمینه‌های بندری، ریلی و جاده‌ای و همچنین در بخش‌های مختلف ارسال ماشین‌آلات و تجهیزات ساخت و ساز دارند و جامعه مهندسی ما کاملا با ایتالیایی‌ها آشنا هستند؛ لذا برای شروع نیاز به مقدمه فراوانی نیست و می‌توان خوب شروع کرد ،  دولت ایتالیا با اعزام وزیر اقتصاد خود از جای بسیار خوبی شروع کرد که هم بتوانند بحث بیمه قراردادها را با ایران فعال کنند و هم با اعزام بخش بانکی خود در جهت تأمین مالی پروژه‌های مهم و کمک مالی به شرکت‌های ایتالیایی که می‌خواهند با ایران فعالیت تجاری داشته باشند فعال باشند و این نکته بسیار مثبتی است.

حالا به گفته وزیر راه و شهرسازی مقرر شده است اطلاعات کلی درباره طرح‌های زیربنایی کشور در زمینه‌های هوایی، دریایی، ریلی و جاده‌ای به اضافه بخش‌های مختلف ساختمانی در اختیار ایتالیایی‌ها قرار گیرد و یک سری پروژه‌های بسیار مهم که از نظر ایران در اولویت هستند به آنها معرفی شود تا ایتالیایی‌ها اقدام به اجرا کنند.آخوندی اما اعلام کرده است که باید بتوان در آینده بسیار نزدیک یک سری هیئت‌های تجاری را مبادله کرد.

به گزارش اقتصادنیوز ، با ورود ایتالیایی‌ها به ایران پس از توفق هسته‌ای ، این سومین گروه از کشورهای غربی است که خواهان همکاری در بخش حمل و نقل باایران شده‌است. در ابتدا آلمانی‌ها و پس از فرانسوی‌ها برای توسعه همکاری‌ها به ایران آمدند و حالا نوبت به ایتالیایی‌ها رسیده است.

 در این زمان  بسیاری از صاحبنظران و کارشناسان براین باورند که انگار پس از توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 فصل جدیدی از روابط ایران و سایر کشورها آغاز شده است و ایران نیز به دلیل موقعیت مناسب و هم مرزی با بسیاری از کشورهای میان راهی، می‌تواند مسیر توسعه را به خوبی فراهم کند.