کدخبر: ۱۰۱۰۵۸ لینک کوتاه

عسگراولادی خبرداد:

تورم ۲۵ درصدی در بخش صادرات/صادرات غیر نفتی در حال کاهش است

آمارهای اعلام شده در افزایش حجم صادرات مربوط به میعانات گازی و پتروشیمی است در بخش صادرات غیر نفتی به دلیل توم ۲۰ تا ۳۰ درصدی در صادرات شاهد کاهش حجم صادرات هستیم.

اسدالله عسگراولادی رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران در گفت وگو با اقتصاد نیوز از تورم 20 تا 25 درصدی در بخش صادرات خبر داد و اظهار کرد:هرچند در نقاط مختلف کشور این رقم متفاوت است ولی هزینه و قیمت تمام شده تولید کالاهای صادراتی در کل کشور در حال افزایش است.

وی ادامه داد:زمانی که از قیمت تمام شده تولید کالا در داخل کشور حرف می زنیم منظور حمل و نقل داخلی،بسته بندی،مواد اولیه  در صنعت و بخش کشاورزی،نیروی کار و غیره است که تهیه تمام این موارد در کشور افزایش یافته است.

عسگراولادی با بیان این که صادرات عمده کالاهای سنتی نظیر فرش،انواع خشکبار به ویژه پسته کاهش داشته است،گفت:تورم داخلی در کشور چنان قیمت تمام شده را افزایش داده است که میزان افزایش نرخ دلار نیز در کاهش اثرات آن تاثیری زیادی نداشته است.

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران با تاکید بر این که هزینه حمل و نقل داخلی در ایران 100درصد افزایش یافته است،گفت:همچنین رقم و هزینه ها برای بسته بندی به شدت رشد یافته است که این موارد بر تورم صادراتی تاثیرگذار بوده است.

وی با اشاره به این که در برخی نقاط کشور تورم صادراتی تا 30درصد نیز افزایش یافته است،خاطرنشان کرد:متاسفانه این روند چاله ای بزرگ  بر سر راه صادرات است . یا باید جلوی تورم را گرفت و یا  اجازه داد نرخ دلار متناسب با آن افزایش یابد.

به گفته عسگراولادی در سه ماهه اول سال نرخ دلار بین هفت تا هشت درصد رشد یافته است که خوشبختانه قسمتی از این افزایش هزینه ها می پوشاند ولی کافی نیست.

رییس کمیسیون صادرات اتاق ایران با تاکید بر این که پسته های آمریکایی به همین دلیل دارد جای پسته های ایرانی در بازاهای جهان را می گیرد، خاطرنشان کرد:با این روند تمام بازارها را از دست می دهیم.

وی با تاکید بر این که خشکسالی و بی آبی هم در این بین مزید بر علت شده است،تصریح کرد:بازار صادراتی ایران با این روند کوچک تر و کوچک تر شده و سهم ایران در تجارت جهانی کاهش میابد.

عسگراولادی در پایان در پاسخ به این سوال که با توجه به افزایش تورم صادراتی دلیل اعلام آمارهایی مبنی بر رشد حجم صادرات چیست،گفت:حجم صادرات به دلیل میعانات گازی و پتروشیمی افزایش یافته است ولی صادرات غیر نفتی در حال کاهش است.

انتهای پیام