کدخبر: ۱۰۳۰۶۱ لینک کوتاه

در سه ماهه دوم ۲۰۱۴ اتفاق افتاد

افت ۱۶درصدی تقاضا برای طلا

شورای جهانی طلا اعلام کرد تقاضای جهانی برای طلا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۴ با کاهش ۱۶درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

به گزارش «اقتصادنیوز» در حالی که آمارهای کم رمق از وضعیت اقتصاد جهانی و تنش های ژئوپولتیک جذابیت بازار طلا را افزایش داده است، قیمت فلز زرد در پایان معاملات هفته قبل 1300 دلار باقی ماند و در آستانه ثبت دومین هفته متوالی همراه با افزایش قرار گرفت.

انتشار آمارهایی در روز پنجشنبه که نشان داد تعداد شهروندان آمریکایی ثبتنامکننده برای دریافت مزایای بیکاری در هفته گذشته بیش از حد انتظار افزایش یافته است، به رشد قیمت طلا کمک کرد. این در حالی بود که رشد اقتصادی حوزه یورو نیز در سهماهه دوم سال با کاهش رشد اقتصادی در آلمان و کسادی وضع اقتصادی در فرانسه، متوقف شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، تنشها بر سر اوکراین و درگیریها در خاورمیانه از دیگر عوامل تقویت بازار طلا بوده است.

یک تاجر فلزات گرانبها در این باره به رویترز گفت: «به دلیل وجود تنش های ژئوپلتیک، طلا در بالای 1300 دلار از حمایت خوبی برخوردار خواهد بود.» او افزود: «اما اگر شاخص ها در بازار بورس افزایش یابد، ممکن است قیمت طلا کاهش یابد، زیرا هیچ عامل حمایتی دیگری از جانب بازارهای فیزیکی و یا ورود سرمایه به صندوقهای سرمایهگذاری وجود ندارد.»

بر اساس این گزارش، قیمت هر اونس طلا پس از تغییری اندک در جلسه قبل، امروز 0.1 درصد افزایش یافت و به 1314 دلار رسید. قیمت طلا از ابتدای هفته جاری تاکنون 0.4 درصد افزایش یافته است.

در حالی که تقاضا برای سرمایهگذاری در بازار طلا در هفته های اخیر به دلیل وقوع تنش ها و درگیریها افزایش یافته است، تقاضای فیزیکی برای فلز زرد همچنان پایین باقی مانده است.

بر اساس گزارشی که روز پنجشنبه توسط شورای جهانی طلا منتشر شد، تقاضای جهانی برای طلا در سهماهه دوم سال 16 درصد کاهش یافته است. بر این اساس، تقاضا در بازارهای بزرگ چین و هند ضعیف بوده و میزان مصرف به ترتیب حدود 50 و 40 درصد نسبت به مصرف قوی سال گذشته، کاهش یافته است.