کدخبر: ۱۰۵۷۷۹ لینک کوتاه

گزارش اقتصادنیوز از پدیده ای متفاوت در بازار

برندهایی که دردسر می آفرینند

برخی واحد های صنفی پررونق اسمی در کرده اند و مردم از هر جای شهر روانه می شوند تا کالای مورد نظر خود را از همان واحد صنفی مشخص و معروف خریداری کنند اما همین افزایش تقاضا خود منجر به بروز مشکلاتی مانند رشد ترددها و ترافیک می شود.

به گزارش اقتصادنیوز، گاهی یک واحد صنفی چنان معتبر می‌شود که حتی در مهمانی‌ها و دور هم جمع شدن‌هایشان خرید از این واحدها باعث قدردانی بیشتر از جانب مهمانان هم می‌شود.از این قبیل واحدهای صنفی مثل شیری‌پزی‌ها، رستوران‌ها و کله‌پزی‌ها،بستنی و معجون‌فروشی‌ها و غیره به خصوص در تهران کم نیست که عمدتا سابقه طولانی،کیفیت ، قیمت مناسب آنها و خلاقیت عوامل شهرت این واحدها شده‌ است.

 هرچند برندسازی و افزوده شدن به تعداد واحدهای صنفی موفق در سطح شهرها نقطه مطلوبی است اما بعضا مشکلاتی نیز در این زمینه به وجود می‌آید که از جمله آنها اختلالات ترافیکی و مشکلات در عبور است که امکان دارد اختلالاتی برای خود این واحدهای صنفی به وجود آورد.

 حضور ماموران راهنمایی و رانندگی در مقابل این واحدهای صنفی بارها باعث شده است که برای مشتریان این مغازه‌ها دردسرهایی به وجود آید.

 محمد نصرتی، رئیس اتحادیه کشوری قنادان و شیرینی‌فروشان در همین زمینه در گفت‌و‌گو با «اقتصادنیوز» با بیان این‌که تمامی واحدهای صنفی قبل از این که پروانه کسب خود را دریافت کنند باید از سازمان ترافیک و اداره راهنمایی و رانندگی تاییده دریافت کنند،گفت:موضوعی که درخصوص واحدهای صنفی که به نوبه خود تبدیل به برند شده‌اند این است که آیا می‌توان به بهانه افزایش تعداد تردد خودروها و شلوغی معابر در مقابل آنها جلوی فالیت این واحدهای صنفی را گرفت؟

 وی ادامه داد:پاسخ این است که وقتی واحد صنفی پروانه کسب دریافت می‌کند دیگر نمی‌توان به آنها گفت که چرا برند خوبی دارید و چرا کیفیت محصولات شما بالا است. یقینا به دلیل رشد تردد اتومبیل‌ها در اطراف این واحدهای صنفی ، رشد ترافیک و افزایش تردد نمی‌توان از کار واحدهای صنفی با برند معروف و معتبر جلوگیری کرد.

نصرتی با اشاره به این‌که البته راهنمایی و رانندگی در مقابل بسیاری از این واحدهای صنفی تدابیر ویژه اتخاذ کرده و علاوه بر گماشتن نیروهای بیشتر در اطراف این واحدها اقدام به نصب تابلوهای توقف مطلقا ممنوع کرده است، اظهار کرد: البته این اقدامات در راستای جلوگیری از راهبندان توسط خودروها است و نمی‌توان در تردد عابران پیاده محدودیت ایجاد کرد.

 رئیس اتحادیه کشوری قنادان و شیرینی فروشان در این باره با اشاره به این‌که هرچند این اقدامات از میزان ترافیک می‌کاهد اما این موضع پدیده‌ای نیست که صرفا در ایران شاهد آن باشیم، خاطرنشان کرد:  هر واحد صنفی که تبدیل به برند در نوع خود می‌شود در هر جای دنیا با افزایش تعداد متقاضیان مواجه می‌شود که فقط مربوط به یک صنف مشخص نیست بلکه عمدتا واحدهایی از قبیل آبمیوه‌فروشی‌ها، رستوران‌ها،شیرینی‌فروشی‌ها، راسته‌های لباس‌فروشی و غیره را شامل می‌شود.

 وی در پایان با تاکید بر این که این واحدهای صنفی مدت‌ها برای برند شدن و جذب مشتری بیشتر تلاش کرده‌اند و با توجه به مجوزی که از راهنمایی و رانندگی دریافت کرده‌اند در هر شرایطی به کار خود ادامه می‌دهند،گفت: بنابراین کسی نمی‌تواند جلوی فعالیت آنها را بگیرد.در میدان سپاه واحد صنفی وجود دارد که با این دست مشکلات بسیار مواجه است اما بدیهی است که نمی‌توان به بهانه ترافیک مانع کسب آن شد.قطعا مشتریان این واحدهای صنفی نیز نسبت مانع کسب شدن آنها از سوی راهنمایی و رانندگی و سازمان ترافیک مخالفت می‌کنند.