کدخبر: ۱۰۵۷۸۹ لینک کوتاه

بانک های اروپایی درآزمون استرس کم آوردند

سقوط بازار سهام اروپا بعد از تجربه رشد سه روزه

در روز جمعه بیست و چهارم ماه اکتبر سال ۲۰۱۴ میلادی بازار سهام در اروپا شاهد افت ارزش بود .

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مارکت واچ در شرایطی که بازار اروپا در روزهای بیست و یکم تا بیست و چهارم اکتبر به دلیل بالاتر بودن نرخ رشد اقتصادی اتحادیه اروپا نسبت به براوردهای قبلی شاهد افزایش ارزش بود،انتشار گزارشی مبنی بر احتمال شکست 25 موسسه مالی و بانکی در ازمون استرس بانکی در اتحادیه اروپا و ورود ابولا در نیویورک امریکا ارزش سهام در منطقه یورو تنزل پیدا کرد .
در اخرین روز کار بازارهای مالی در هفته منتهی به بیست و پنجم ماه اکتبر سال 2014 میلادی شاخص stoxx Europe 600 شاهد کاهش 0.46 درصدی بود و در اخرین روز کاری بازارها این شاخص 327.96 واحد مبادله شد . در نتیجه افت 0.1 درصدی این شاخص در روز بیست و چهارم ماه اکتبر شاخص مذکور طی یک هفته رشد 2.9 درصدی داشت .
در روز بیست و چهارم ماه اکتبر شاخص FTSE100 افت 0.47 درصدی را تجربه کرد و 6388.73 واحد مبادله شد . شاخص DAX کشورالمان هم در این روز 0.66 درصد افت را تجربه کرد و به 8987.80 واحد رسید .
تحلیل گران اقتصادی بر این باورند که افت تمامی شاخصهای مالی اروپایی به دلیل شکست 25 موسسه مالی از میان 105 موسسه مالی اروپایی در مطالعه استرس بانکی اروپا است . نگرانی در مورد احتمال مشکلات مالی دوباره در اروپا عاکلی است که می تواند بازار مالی این کشورها را با بحرانهای جدی مواجه کند . پیش بینی می شود روند افت بازارهای مالی اروپا در هفته اتی هم ادامه داشته باشد زیرا گزارش استرس بانکی اروپا در انتهای هفته جاری یعنی روز 26 اکتبر رسما منتشر می شود و انتشار ان می تواند امید به عملکرد بازار مالی و سیستم بانکی اروپا را کمتر و کمتر کند .