کدخبر: ۱۰۵۸۱۶ لینک کوتاه

سامانه جدید پس از معاملات راه اندازی شد

حافظه بازار سرمایه به کار افتاد

سامانه جدید پس از معاملات که IRPT نامیده می شود، صبح امروز با حضور مدیران بازار سرمایه فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد.

به گزارش «اقتصادنیوز»، سرانجام پس از مدت‌ها وعده مدیران بازار سرمایه ،سامانه جدید پس از معاملات بازار سرمایه ایران، به‌طور آزمایشی راه‌اندازی شد.

بر این اساس این سامانه با حضور مسئولان بازار سرمایه صبح امروز راه‌اندازی شد و قرار است از ابتدای سال آینده فعالیت رسمی خود را آغاز کند.

سامانه جدید پس از معاملات که IRPT و مخفف Irainian Post Trade نامیده می‌شود، در حوزه کاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه قرار گرفته است.

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه امروز (یکشنبه) در مراسم رونمایی از سامانه جدید پس از معاملات گفت: فناوری اطاعات از جایگاه ویژه‌ای در بازارهای مالی جهان برخوردار است؛ به طوری‌که این موضوع به یک مزیت رقابتی برای این بازار‌ها تبدیل شده است و هم‌اکنون بسیاری از بورس‌ها به دنبال فروش نرم‌افزار خود هستند.

حامد سلطانی‌نژاد با تاکید بر اینکه از ابزار فناوری اطلاعات برای استیلا در بازارهای مالی استفاده می‌شود، تصریح کرد: اصطلاحاتی که هم‌اکنون در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد، نشان می‌دهد که باید به سمت یکپارچه‌ای حرکت کنیم. در حوزه پس از معاملات، موسساتی به وجود آمده‌اند، که در این زمینه استاندارد وضع کرده و شرکت‌های سپرده‌گذاری را در جهان رتبه‌بندی می‌کنند.

او با بیان اینکه پروژه پس از معاملات در دنیا از ویژگی‌های خاصی برخوردار است، خاطرنشان کرد: لغت مدیریت حجم انبوه اطلاعات (Big data) در این حوزه مورد استفاده قرار می‌گیرد و باید گفت پروژه پس از معاملات ما نیز جزو این طرح است.

این مدیر بازار سرمایه با اشاره به اینکه این سامانه حافظه بازار سرمایه محسوب می‌شود، تصریح کرد: از ویژگی‌های خاص سامانه پس از معاملات، این است که با قوانین و قواعد آن کشور ارتباط تنگاتنگی دارد از همین رو، معمولا این سامانه‌ها را داخل‌‌ همان کشور طراحی می‌کنند تا امکان پاسخگویی سریع به نیاز‌ها وجود داشته باشد.

سلطانی‌نژاد با بیان اینکه سامانه پس از معاملات، یک پروژه زیر ساختی است، تصریح کرد: باید این سامانه‌ها، آمادگی ارائه سرویس‌های مختلف به سرمایه گذاران حقیقی داشته باشند که در سامانه ما نیز بسیاری از سرویس‌های جدید به سرمایه‌گذاران ارائه خواهد شد.

به گفته او، در این سامانه در عین اینکه فرد می‌تواند چند کد سهامداری داشته باشد، امکان مدیریت تحت کد ملی، متناظر شده تا بحث پولشویی از بین برود.

سلطانی‌نژاد افزایش نظارت‌ها را حتی برای کارگزاران از دیگر مزیت‌های سامانه جدید پس از معاملات اعلام کرد و گفت: بنابراین ما صحبت از یک سامانه می‌کنیم که مجموعه‌ای از سامانه‌های به هم پیوسته است.

مدیر عامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی خاطرنشان کرد: در این سامانه مفهوم کارگزار ناظر معنایی ندارد و واژه کارگزار عامل جایگزین آن شده است. به این صورت که کارگزار عامل، کارگزاری است که سهام را برای مشتری خرید می‌کند.