کدخبر: ۱۰۶۰۸۷ لینک کوتاه

معاون بورس در گفت وگو با اقتصادنیوز مطرح کرد:

ابهامات وزارت کشاورزی مانع قیمت های تضمینی

معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس گفت: تعیین قیمت تضمینی در عرضه محصولات کشاورزی می تواند چالش های موجود خرید تضمینی محصولات کشاورزی را کاهش دهد اما ظاهرا بخش کشاورزی تمایل دارد همچنان روش سنتی را حفظ کند.

محمدرضا عربی در گفت‌و‌گو با «اقتصادنیوز» درباره عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا اظهار کرد: از نظر سازمان بورس کلیه سازو کار‌ها برای عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا فراهم شده و برخی از محصولات کشاورزی چون کنجاله سویا و مرغ منجمد در حال عرضه هستند اما توسعه رینگ محصولات کشاورزی نیازمند این است که هر دو طرف عرضه و تقاضا کننده تمایل داشته باشند در این بازار حضور فعال و مستمر داشته باشند.

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان با تشریح مشکلات محصولات کشاورزی برای عرضه در بورس کالا، تاکید دارد: استاندارسازی محصولات کشاورزی یکی از مشکلات عمده در این زمینه است. چرا که نمی‌توان برای تمام محصولات کشاورزی استاندارد 100 درصد و یکسان مشخص کرد. هر یک از محصولات کشاورزی به‌طور مثال سویا و زیره تفاوت‌های خاصی با هم دارند.

او عدم اعتماد طرفین در عرضه محصولات در بورس کالا و قیمت گذاری نامناسب را از جمله مسایل کم اقبالی نسبت به عرضه این محصولات در بورس کالا دانست و گفت: این در حالی است که بورس کالا تجربه بسیار موفقی در عرضه محصولات در فولاد و پتروشیمی دارد و عمده محصولات در این بازار‌ها از طریق بورس کالا عرضه می‌شوند.

عربی درباره قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی در بورس کالا در پاسخ به این سوال که آیا منجر به کاهش نوسانات قیمتی می‌شود؟ گفت: با توجه به اینکه محصولات کشاورزی نیاز عمده مردم کشور است و جزو کالاهای اساسی به شمار می‌آیند به همین دلیل دولت حساسیت ویژه‌ای به این مساله دارد و به دنبال شفاف‌سازی و از بین بردن نوسانات قیمتی است.

او تصریح کرد: به‌ هر حال ورود دولت در قیمت‌گذاری از طریق سازوکار بورس کالا خریداران و فروشندگان را نگران می‌کند. باید زمینه اعتمادسازی دو طرف فراهم شود.

معاون سازمان بورس درباره اختلاف نظر‌ها بر سر جایگزینی قیمت تضمینی با خرید تضمینی محصولات کشاورزی گفت: تعیین قیمت تضمینی در عرضه محصولات کشاورزی می‌تواند چالش‌های موجود خرید تضمینی محصولات کشاورزی را کاهش دهد. حتی باعث خواهد شد دولت منابع کمتری صرف کند و قیمت شفاف شوند اما ظاهرا بخش کشاورزی تمایل دارد همچنان روش سنتی در عرصه محصولات کشاورزی یعنی خرید تضمینی را حفظ کند.

او تصریح کرد: در حال حاضر اینکه چه مقدار از محصولات کشاورزی به شکل خرید تضمینی باشند و چه مقدار به شکل قیمت تضمینی، مساله‌ای است که دولت با وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت و سازمان بورس در مورد آن به توافق می‌رسد.

او افزود: آنچه مشخص است بورس کالا زمینه برای عرضه محصولات کشاورزی با قیمت تضمینی و مدرن سازی معاملات کشاورزی را در اختیار دارد و تاکنون نیز گام‌هایی برداشته شده اما بسیار محدود بوده و امیدواریم با ایجاد اعتماد طرفین این امر توسعه پیدا کند. چون به نفع هم کشاورزان و هم مردم است. دولت نیز می‌تواند قیمت‌ها را تحت کنترل داشته باشد و از بروز نوسانات قیمتی کاسته شود.

عربی تاکید کرد: شاید وجود ابهامات در وزارت کشاورزی و فعالان بخش کشاورزی باعث شده تا آنها نگران باشند قیمت تضمینی را جایگزین خرید تضمینی کنند. به همین جهت ما آمادگی داریم جلساتی را برگزار کنیم و این ابهامات را از بین ببریم تا در ‌‌نهایت روش مدرن قیمت تضمینی جایگزین روش سنتی خرید تضمینی شود تا به شفافیت بازار بینجامد.