کدخبر: ۱۰۶۲۷۶ لینک کوتاه

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

قیمت جهانی نفت در معاملات امروز ۵۲ سنت کاهش یافت و هر بشکه نفت برنت دریای شمال در برابر ۸۲ دلار و ۳۴ سنت معامله شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، قیمت نفت برنت روز جمعه برای دومین جلسه متوالی کاهش یافت و به دلیل نگرانی ها از تقویت ارزش دلار به زیر 83 دلار رسید.
در حالی که بازارها در انتظار انتشار آمارهای بازار کار آمریکا هستند تا ببینند که آیا این گزارش خوش بینی به چشم انداز اقتصادی آمریکا را افزایش خواهد داد یا کاهش، ارزش دلار در برابر سبد ارزهای معتبر جهانی، در نزدیکی بالاترین رقم 4 سال گذشته باقی مانده است.
افزایش ارزش دلار، قیمت کالاهایی نظیر نفت را برای دارندگان سایر ارزها گران تر می کند.
جاناتان بارات، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «بازار در حال سنجیدن خود قبل از انتشار آمار بازار کار آمریکاست.»
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت، پس از کاهش 90 سنتی در جلسه قبل، امروز 52 سنت دیگر کاهش یافت و به 82 دلار و 34 سنت رسید. قیمت نفت برنت در هفته جاری حدود 4 درصد کاهش یافته است.
قیمت نفت خام آمریکا نیز با 42 سنت کاهش به 77 دلار و 49 سنت رسید.
پس از آن که آمارها نشان داد که حجم ذخایر نفت خام آمریکا در هفته گذشته تنها یک پنجم سطح پیش بینی ها بوده است، قیمت نفت برنت روز چهارشنبه اندکی افزایش یافت و قیمت نفت خام آمریکا حدود 2 درصد جهش را تجربه نمود.
مارک کینان، تحلیلگر بازار نفت در بانک سوشیت جنراله سنگاپور گفت، نشست 27 نوامبر وزرای نفت کشورهای عضو اوپک برای بحث در خصوص چگونگی واکنش به کاهش قیمت های اخیر می تواند به بازار جهت بدهد.
وی افزود: «30 تا 40 درصد احتمال دارد که شاهد کاهش تولید نفت اوپک باشیم.»
کینان ادامه داد، روز 24 نوامبر، یعنی موعد اتمام مهلت مذاکرات هسته ای ایران نیز یک تاریخ مهم برای ارزیابی چشم انداز قیمت نفت توسط سرمایه گذاران به شمار می رود.
«از حالا تا آن تاریخ، قیمت ها (بسته به نوسانات دلار) بالا و پایین خواهد شد.»
منبع: تسنیم