کدخبر: ۱۰۷۱۳۴ لینک کوتاه

توافق یا عدم توافق هسته ای چه تاثیری بر قیمت طلا می گذارد

قیمت دلار و طلا در وین چکش می خورد

توافق یا عدم توافق هسته ای بحثی است که تمام سرمایه گذاران طلا به آن چشم دوخته اند چرا که هر گونه تغییر در قیمت دلار تاثیر مستقیمی بر بازار داخلی طلا خواهد داشت.

رضا کیمیایی- قیمت جهانی هر اونس طلا در هفته گذشته 15 دلار گران شد؛  از این میزان افزایش تنها در آخرین روز (جمعه) نیز افزایش 7 دلار و 60 سنتی داشته است. اما این به معنای آن نیست که سرمایه‌گذاران طلا وضعیت مناسبی دارند چرا که هر اونس طلا در بازارهای جهانی نسبت به یک ماه گذشته 38 دلار و 90 سنت و نسبت به سال گذشته 40 دلار و 30 سنت کاهش داشته است. لذا در شرایطی فعلی و با توجه به اتفاقاتی که در یک سال گذشته در بازار جهانی طلا رخ داده است می توان گفت سرمایه‌گذاری بلند‌مدت برای روی این فلز گرانبها بسیار پرریسک و همراه با ضرر است. اما سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت می‌توان برای سفته‌بازان و و کسانی که توانایی معاملات لحظه‌ای را دارند پر سود باشند. اما آنچه مشخص است این است که سفته‌بازان طلا تنها از روی موج سواری بر روی نوسانات طلا امکان سود را دارند. ما حتی برای بازار سفته‌بازی طلا هم دلایل افزایش یا کاهش طلا و یا پیش‌بینی در این حوزه بسیار ارزشمند است.

در خصوص دلایل کاهش یا افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی عوامل زیادی تاثیر گذار است اما مهم‌ترین عامل بر اساس همان اصل عرضه و تقاضا شکل می‌گیرد لذا هر گونه تغییر سیاست در کشورهای متقاضی طلا می‌تواند بر بازار طلا تاثیر بگذارد. تازه‌ترین نظرسنجی کیتکو نیوز از کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار نشان می‌دهد که قیمت طلا در روزهای آینده با افزایش روبه‌رو خواهد شد. البته هفته گذشته اکثر کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی کرده بودند که قیمت طلا با کاهش روبه‌رو خواهد شد ولی قیمت طلا روند افزایشی داشت لذا نمی‌توان صرفاً بر اساس پیش‌بینی‌ها اقدام کرد.

از طرف دیگر، تصمیم غیر منتظره چین برای کاهش نرخ بهره و تزریق نقدینگی به سیستم بانکی تاثیر زیادی بر افزایش قیمت طلا در روزهای آینده خواهد داشت. برگزاری همه‌پرسی سوئیس در خصوص افزایش ذخایر طلا نیز می‌تواند عامل مهمی برای افزایش قیمت طلا باشد. اگر رای مردم سوئیس به این همه پرسی مثبت باشد بانک مرکزی این کشور باید 1500 تن طلا خریداری کند. بنابر گزارش سایت طلا ، تحلیلگرانی که به کاهش قیمت طلا رای داده اند نیز معتقدند ادامه انتشار آمارهای مثبت اقتصادی در آمریکا تاثیر زیادی بر افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا خواهد داشت.

اما در کشور ما قیمت طلا بر اساس دو عنصر مهم طلای جهانی و قیمت دلار ارزیابی می‌شود. آنچه در بالا آمد و بر اساس آخرین پیش‌بینی‌ها روند قیمت طلا حالت صعودی دارد و در بدترین حالت در وضعیت فعلی می ماند و با ثبات همراه است. اما بازار دلار چگونه خواهد بود؟ این سوالی است که پاسخ آن را باید از آخرین مسیر توافقات هسته‌ای در وین دنبال کرد. آنچه در روز سوم آذر رخ می دهد وضعیت قیمت دلار را در کشور مشخص کرده و تاثیر مستقیمی بر قیمت طلا در بازارهای داخلی خواهد داشت.

واقعیت این است که عدم توافق در سوم آذر‌ماه باعث افزایش قیمت دلار خواهد شد و ممکن است قیمت هر دلار آمریکا در واپسین روزهای سال جاری به چهار هزار تومان هم برسد. به عقیده بسیاری از کارشناسان قیمت واقعی دلار باید چهار هزار تومان باشد اما دولت یازدهم بصورت مصنوعی و برای مهار تورم آن را در سطح 3200 تومان نگه داشته است. در صورت عدم توافق فنر نگه دارنده قیمت دلار رها شده و تا سطح چهار هزار تومان پیش می‌رود.

اما در صورت توافق، رفته‌رفته فاصله بین قیمت غیر رسمی و رسمی دلار کاهش یافته و به نظر می رسد در سطح بین 2800 تا 3000 تومان نوسان خواهد داشت که در این صورت قیمت طلا با توجه به روندی که در بالا توضیح داده شد سیر نزولی پیدا کرده و در سطح معینی به ثبات می‌رسد.