کدخبر: ۱۰۷۱۴۱ لینک کوتاه

سنگ آهن گران نمی شود

کاهش تولید سنگ آهن به حدی نبوده که بتواند به رشد قیمت ها منجر شود لذا در شرایط کنونی قیمت سنگ آهن روند صعودی طی نخواهد کرد.

قیمت سنگ آهن در هفته ای که گذشت برای پنجمین هفته پی در پی کاهش یافت و هر تن از این ماده خام با عیار ۶۲ درصد اندکی بالاتر از ۷۰ دلار معامله شد. هفته گذشته قیمت این ماده خام مورد استفاده در تولید فولاد بیش از ۶ درصد کاهش پیدا کرد و عامل این ضعف همچنان نگرانی درباره افول تقاضا در چین و رشد عرضه بوده است اما آیا روند کاهش قیمت سنگ آهن پایان یافته یا سرمایه گذاران در این ماده خام باید منتظر افول بیش از پیش قیمت ها باشند؟ تحلیلگران معتقدند سه عامل بر بازار سنگ آهن تاثیر می گذارد که در ادامه به توصیف آنها می پردازیم.

عامل نخست رشد عرضه است. تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن یعنی شرکت های ریوتینتو، بی اچ پی بیلیتون و ویل اس ای، به رغم افول شدید قیمت ها در سال جاری میلادی، بر ظرفیت تولید و عرضه این محصول افزوده اند زیرا نه تنها هزینه تولیدشان پایین است بلکه از طریق افزایش عرضه زمینه خروج تولیدکنندگان دیگر ار بازار را فراهم می کنند.

عامل بعدی کند شدن رشد اقتصادی در چین و افول تقاضای این کشور برای سنگ آهن است. هفته گذشته دو خبر منفی جدید از اقتصاد چین منتشر شد: افزایش وام های غیرقابل بازپرداخت و کاهش قیمت مسکن. اقتصاد چین در سه ماهه سوم امسال 7.3 درصد رشد کرده و پیش بینی شده است در سال جاری میلادی نرخ رشد اقتصاد این کشور 7.4 درصد باشد.

در گزارش دفتر ملی آمار چین آمده بود، در ماه اکتبر بجز در یک شهر، قیمت مسکن در تمام شهرهای بزرگ این کشور کاهش یافته است. بخش ساخت و ساز 50 درصد تقاضای چین برای فولاد را تشکیل می دهد. دیگر خبرهای منتشر شده از اقتصاد چین در ماه های اخیر نیز نگران کننده بوده اند و به همین دلیل تحلیلگران بازار سنگ آهن معتقدند قیمت 70 دلار برای هر تن سنگ آهن کف قیمت ها نیست و این احتمال کاملا وجود دارد که سال آینده قیمت ها به 50 دلار در هر تن افول کند.

تحلیلگران معتقدند در حوزه عرضه سنگ آهن تغییری که به افزایش قیمت ها منجر شود رخ نخواهد داد یعنی شرکت های بزرگ تولیدکننده این ماده خام همچنان سنگ آهن به بازار عرضه خواهند کرد و شرایط اقتصادی در چین برای مدتی به همین شکل باقی است. البته اگر در اقتصاد چین تحولی مثبت رخ دهد یعنی دولت این کشور سیاست های فراگیر انبساطی اتخاذ کند می توان به رشد نسبی قیمت ها امیدوار بود.

سومین عامل موثر بر قیمت سنگ آهن، سطح قیمت هاست. تولیدکنندگانی که هزینه تولیدشان بالاست هنگامیکه قیمت ها به 80 دلار رسید باید تصمیم بزرگی اتخاذ می کردند. قیمت های پایین تر از این رقم تولید را برای بسیاری از این شرکت ها زیان ده کرد و آنها یا از فعالیت خود کاستند یا بکلی فعالیت شان را موقف کردند. البته کاهش تولید سنگ آهن به حدی نبوده که بتواند به رشد قیمت ها منجر شود. در شرایط کنونی قیمت سنگ آهن روند صعودی طی نخواهد کرد.
منبع: جهان سهم