کدخبر: ۱۰۸۷۸۳ لینک کوتاه

کاهش نوسانات ارز

دامنه نوسانات دلار از پنج‌شنبه هفته گذشته محدود شده و قیمت این ارز در مدار نوسانی ۳۵۶۵ تا ۳۵۸۰ تومان قرار گرفته است. برخی از فعالان بازار ارز کاهش دامنه نوسانات و کاهش بازدهی بازار ارز را ناشی از نزدیک شدن به تعطیلات ژانویه و کاهش حجم معاملات بازار عنوان کردند.

به گزارش اقتصادنیوز، در حالی که تجربه بازارهای جهانی بورس نشان می‌دهد ژانویه، ماه افزایش بازدهی است و به همین دلیل صاحب‌نظران از اثر ژانویه سخن می‌گویند، به‌نظر می‌رسد که این اثر در بازار ارز ایران کارکرد معکوس داشته است. دامنه نوسانات دلار از پنج‌شنبه هفته گذشته محدود شده و حتی میزان افت قیمت دیروز در سه هفته اخیر بی‌سابقه بوده است. برخی از فعالان بازار این اتفاقات را ناشی از تعطیلات ژانویه و کاهش حجم معاملات بازار عنوان می‌کنند؛ اما در مورد آنچه پس از تعطیلات روی خواهد داد اختلاف‌نظرهایی وجود دارد، کسانی قائل به کاهش و کسانی قائل به افزایش تقاضا پس از پایان تعطیلات هستند.
رئیس‌کل بانک مرکزی در روزی که قیمت دلار شاهد افت بود، از احتمال تعدیل تقاضا پس از تعطیلات ژانویه خبر داد. دوشنبه شاخص بازار ارز ایران پس از تجربه 3 روز آرامش کاری، رو به کاهش گذاشت تا وارد محدوده 3560 تومان شود. درواقع آنچه در بازار روز دوشنبه جلب توجه می‌کرد، نوسان دلار تحت‌تاثیر «اثر معکوس ژانویه» بود. شواهد به‌دست آمده از بازارهاي بورس جهان در مورد بازده‌هاي فصلي نشان‌دهنده این است که بازده سهام در ماه ژانويه به طور معنا‌داري بيشتر از دیگر ساير ماه‌هاي سال است. جالب اینجا است که به‌نظر می‌رسد اثر ژانویه در بازار ارز داخلی معکوس اثر ژانویه بر بازار سهام‌های خارجی عمل کرده است. دامنه نوسانات دلار از پنج‌شنبه هفته گذشته محدود شده و قیمت این ارز در مدار نوسانی 3565 تا 3580 تومان قرار گرفته است. برخی از فعالان بازار ارز کاهش دامنه نوسانات و کاهش بازدهی بازار ارز را ناشی از نزدیک شدن به تعطیلات ژانویه و کاهش حجم معاملات بازار عنوان کردند. به گفته آنها در این ایام برخی بازارهای خارجی مانند بازار دبی تعطیل است و تقاضای شرکت‌های متقاضی ارز برای انجام معاملات پایین می‌آید. 
منبع: دنیای اقتصاد