کدخبر: ۱۰۸۷۹۶ لینک کوتاه

افزایش ۴۷ سنتی سبد نفتی اوپک

سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک پس از تعطیلات کریسمس در جدیدترین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد که این نوع نفت با افزایش ۴۷ سنتی در چهارشنبه گذشته ۵۶.۰۶ دلار در هر بشکه فروخته شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، سازمان کشورهای تولید و صادرکننده نفت، اوپک پس از تعطیلات کریسمس در جدیدترین به روز رسانی سایت خود اعلام کرد که این نوع نفت با افزایش 47 سنتی در چهارشنبه گذشته 56.06 دلار در هر بشکه فروخته شده است.
این نوع نفت با بالاترین قیمت نفت اوپک در سال 2014 برابر با 110.26 دلار فاصله 54.20 دلاری دارد.
سبد نفتی اوپک در روز سه شنبه نیز 55.59 دلار در هر بشکه فروخته شده بود. این نوع نفت برای نخستین بار در سال 2014 در شانزدهم ماه دسامبر 50 دلاری شد.
این نوع نفت در نوزدهم ماه دسامبر 50.52 دلار فروخته شد که کمترین قیمت برای سبد نفتی اوپک در سال 2014 به شمار می‌رود.
قیمت نفت برنت نیز در بازارهای جهانی به علت نگرانی از تنش‌های رخ داده در لیبی افزایش یافت و به مرز 60 دلار در هر بشکه رسید.
با کاهش قیمت نفت، کشورهای تولیدکننده یکی پس از دیگری قیمت نفت در بودجه خود را کاهش می‌دهند. برخی خبرها و تحلیل‌ها از بسته شدن بودجه این کشور با قیمت نفت در محدوده 55 تا 63 دلار خبر می‌دهد. این درحالی‌ است که ایران قیمت نفت در بودجه خود را ۷۲ دلار در هر بشکه قرار داده است.
سبد نفتی اوپک متشکل از نفت صحرای الجزایر، نفت گیراسول آنگولا، نفت اورینت اکوادور، نفت سنگین ایران، نفت سبک بصره عراق، نفت صادراتی کویت، سیدر لیبی، بونی لایت نیجریه، نفت مارین قطر، نفت سبک عربستان، نفت موربان امارات و مِرِی ونزوئلا است.
منبع: فارس