کدخبر: ۱۰۹۲۷۳ لینک کوتاه

پیش بینی بازار جهانی سنگ آهن در سال ۲۰۱۵

اضافه عرضه در بازار سنگ آهن قیمتها را کاهش می دهد.

به گزارش اقتصاد نیوز، کارشناسان احتمال می دهند قیمت سنگ آهن در سال 2015، کاهش داشته باشد. افزایش عرضه در سطح جهانی، دلیل اصلی این کاهش قیمت خواهد بود.
سال گذشته میلادی،به رغم کاهش 47 درصدی قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی، تولید کنندگان این محصول عرضه خود را افزایش دادند. با وجود این افزایش عرضه، در ماه پایانی سال 2014، پیش بینی میشد قیمت سنگ آهن در طی سال 2015 افزایش یابد. قرار بود موتور این افزایش قیمت، افزایش تقاضای چین باشد.
پیش بینی می‌شد کاهش رشد اقتصادی چین در سال 2014، باعث شود مسئولان این کشور، برای جلوگیری از کاهش بیشتر نرخ رشد فعالیت پروژه های زیر بنائی را شدت ببخشند. اتفاقی که در عمل هم رخ داده و چین روند پیشرفت 300 پروژه زیر بنائی در دست احذاث خود را شدت بخشیده است.
اما به نظر میرسد افزایش تقاضای این کشور،جوابگوی اضافه عرضه موجود در بازار نباشد. خوش بینی های ماه دسامبر اگرچه باعث شد سنگ آهن سال 2015 را با افزایش قیمتی آغاز کند که در هجده ماه گذشته بی سابقه بود. اما احتمال داده می شود این روند در طی سال پایدار نباشد.

مورگان استنلی در ماه دسامبر، قیمت متوسط محصول برای سال 2015 را 79 دلار برای هر تن پیش بینی کرده بود. اما حالا، با توجه به عرضه جهانی و تقاضای چین، پیش بینی های متوسط قیمت 2015، به حتی رقم 60 دلار به ازای هر تن محصول هم رسیده است. اما فعلا و احتمالا تا یک ماه آینده، روزهای نسبتا خوش سنگ آهن همچنان برقرار است.
قیمت سنگ آهن 62 درصد تنها در هفته گذشته 5.8 درصد افزایش یافت که بیشترین افزایش از جولای 2013 تا کنون محسوب می شود. در روز 6 ژانویه نیز قیمت به 71.40 دلار برای هر تن رسید که بالاترین قیمت از 5 دسامبر 2014 به بعد محسوب می شود.