کدخبر: ۱۰۹۳۲۶ لینک کوتاه

انی با مصر قرارداد امضا کرد

شرکت Eni ایتالیا یک توافقنامه برای اکتشافات جدید نفتی و گازی با مصر امضا کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، این شرکت ایتالیایی روز جمعه نهم ژانویه (19 دی) اعلام کرد: «این شرکت یک توافقنامه برای فعالیت در یک بلوک جدید اکتشافی در بیابان غربی مصر امضا کرده است؛ توافقنامه‌ای که جایگاه Eni را در این کشور تقویت می‌کند.»
شرکت Eni، بزرگترین شرکت خارجی فعال در آفریقا از نظر تولید، از سال 1954 میلادی و با تولید حدود 210 هزار بشکه معادل نفت در روز در مصر فعالیت دارد. بلوک جدید South-West Melehia block توسط شرکت IEOC (از زیرمجموعه‌های Eni) مدیریت می‌شود. مصر با جمعیت ٨٥ میلیون نفر، به دلیل پرداخت یارانه‌های سنگین برای سوخت با مشکل هزینه بالا در تأمین تقاضا روبرو شده و این موضوع مصر را از کشوری تولیدکننده در زمینه انرژی به یک واردکننده تبدیل کرده است.
از سوی دیگر، انباشته‌شدن مطالبات شرکت‌های نفتی خارجی از مصر، مانع اصلی سرمایه‌گذاری در بخش انرژی این کشور به حساب می‌آید. با وجود این، دولت مصر به تازگی گام‌هایی برای حل این مشکل برداشته که موجب تقویت اعتماد شرکت‌های انرژی فعال در این کشور شده است.
مصر، بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در آفریقا و دومین تولیدکننده گاز در این قاره پس از الجزایر، است. با این حال، بخش انرژی مصر به شدت تحت نفوذ شرکت‌های خارجی فعال در این کشور قرار دارد.
منبع: رویترز