کدخبر: ۱۱۰۲۵۸ لینک کوتاه

تمایل کردستان عراق برای افزایش تولید نفت

شرکت‌های تولیدکننده نفت در کردستان عراق با وجود افت جهانی قیمت‌های نفت، میل زیادی برای افزایش ظرفیت تولید نفت خود نشان می‌دهند.

به گزارش اقتصادنیوز، تولیدکنندگان نفت اقلیم کردستان عراق برای افزایش تولید نفت این منطقه بسیار عجله زیادی دارند، این در حالی است که سقوط قیمت نفت به زیر 50 دلار برای هر بشکه هم جلوی میل آنان را نگرفته است.
شرکت Genel Energy با مدیریت توی هیوارد، رئیس پیشین British Petroleum، برنامه‌های خود را برای افزایش 74 درصدی ظرفیت تولید نفت در دو میدان نفتی کردستان عراق، تا پایان امسال با جدیت جلو می‌برد تا تولید نفت این میدان‌ها به روزانه 400 هزار بشکه برسد.
شرکت نروژی DNO، 55 درصد از سهام میدان تاوکه را در اختیار دارد. جولیان مترل، مدیر مالی Genel Energy، می‌گوید: «بخش‌های اجرایی فعالیت ما بسیار نیرومند پیش می‌رود و ما اهداف افزایش تولید نفت خود را حفظ کرده‌ایم. حتی با قیمت 50 دلار برای هر بشکه نفت، انتظار داریم درآمدی برابر 350 تا 400 میلیون دلار داشته باشیم.»
شرکت Gulf Keystone Petroleum نیز یکی دیگر از شرکت‌های فعال در میدان‌های نفتی اقلیم کردستان عراق است. این شرکت ماه گذشته تولید نفت خود را در این منطقه 60 درصد افزایش داد و به 40 هزار بشکه رساند. این شرکت قصد دارد تا سال 2017 تولید نفت خود را به 70 هزار بشکه در روز افزایش دهد.
جان گرستنلاور، مدیرعامل Gulf Keystone، در این باره گفت: «شرکت هدف افزایش تولید نفت خود را حفظ کرده و سعی دارد هزینه حمل و نقل را تا 60 درصد کاهش دهد.»
وی که 38 سال سابقه فعالیت در صنعت نفت جهان را دارد و سه یا چهار بار شاهد سقوط مشابه قیمت‌های جهانی نفت بوده، در باره قیمت‌های نفت کنونی گفت: «قیمت‌ها به نزدیک کف خود رسیده‌اند و در چند ماه آینده روند افزایشی را شروع می‌کنند.»
گرستنلاور افزود: «در ابتدا قیمت نفت به کف می‌رسد که فکر می‌کنم اکنون به آن نقطه رسیده‌ایم، سپس قیمت‌ها برای چند ماه در همان سطح می‌مانند. قیمت‌های پائین انرژی موجب تحریک اقتصادی می‌شود و فعالیت‌های اقتصادی سرعت می‌گیرد و قیمت‌های جهانی نفت دوباره بالا می‌روند. اگر هم اکنون به کف قیمت نرسیده باشیم بسیار به آن نزدیک هستیم.»
شرکت Genel Energy روز چهارشنبه بیست‌ویکم ژانویه (یکم بهمن) خبر داد که سهم تولید نفت میدان‌های اقلیم کردستان عراق را در سال 2014 نزدیک به 58 درصد افزایش داده به روزانه 69 هزار بشکه رسانده است و تا پایان سال جاری میلادی تولید نفت خود را به 90 تا 100 هزار بشکه در روز افزایش می‌دهد.
منبع: بلومبرگ