کدخبر: ۱۱۰۲۵۹ لینک کوتاه

افزایش بی‌سابقه واردات نفت خام چین از روسیه

بنابر آمار اداره گمرک چین، واردات نفت خام چین از روسیه در ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ میلادی به رقم بی‌سابقه روزانه ۸۷۶ هزار بشکه افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز، واردات نفت خام چین از روسیه به طور کلی در سال 2014 میلادی با 36 درصد افزایش به حدود 662 هزار بشکه در روز رسید که بیش‌ترین افزایش در میان عرضه‌کنندگان نفت به چین به شمار می‌رود.
روسیه با پیشی‌جستن از عمان، پس از عربستان و آنگولا، سومین صادرکننده بزرگ نفت به چین بود و قرار است که صادرات نفت آن به چین امسال نیز براساس توافق‌های میان شرکت‌های دولتی نفتی دو کشور و از بندر شرقی کوزمینو دوباره افزایش یابد. شرکتهای Sinopec و ChemChina دست‌کم هشت محموله از 20 محموله نفت خام خط لوله SPO روسیه را که در ماه دسامبر بارگیری شده بودند، در اختیار گرفتند.
به گفته یک معامله‌گر، این شرکت‌ها شانس خرید نفت ارزان خط لوله سیبری شرقی-اقیانوس آرام را در اختیار گرفتند. روسیه، هم‌اکنون بخشی از نفت خام خود را با خط لوله سیبری شرقی-اقیانوس آرام به بازارهای آسیایی ارسال می‌کند.
بخش اصلی خط لوله مذکور در بندر کوزمینو در اقیانوس آرام به پایان می‌رسد، اما نفت مورد نیاز چین از طریق شاخه دیگری از این خط لوله به چین منتقل می‌شود. حجم واردات نفت در ماه دسامبر 2014 میلادی 86 درصد بیشتر از مدت مشابه سال پیش از آن بود. چین درحال‌حاضر نفت روسیه را با خطوط لوله و نفت‌کش خریداری می‌کند.
روسیه همچنین بخشی از نفت خود را وارد خط لوله قزاقستان-چین می‌کند که این نفت وارد منطقه شمال غرب سین کیانگ چین می‌شود.
شرکت روسی Rosneft نیز موافقت کرده بود که روزانه 180 هزار بشکه نفت را از سال 2020 میلادی به یک پالایشگاه مشترک در شمال شهر تیانجیان چین ترانزیت کند.
منبع: رویترز