کدخبر: ۱۱۲۵۴۵ لینک کوتاه

گزارش میدانی اقتصادنیوز از بازار میوه امام حسین(ع)

گشتی در بازاری که وزیر دادگستری فاجعه‌بارش خواند

گرچه وزیر دادگستری چندی پیش از «احتمال وقوع یک فاجعه بهداشتی» در بازار میوه محله شهرستانی خبر داده بود، ولی ظاهر این بازار و رفتار فروشندگان و خریداران در این بازار نشان می‌دهد که این خبر تغییری در وضعیت خرید مردم از این بازار ایجاد نکرده است.

به گزارش اقتصاد نیوز، دو روز پیش مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری در جمع فعالان بخش خصوصی کشور درباره بازار میوه اظهار کرده بود: دست ما در کنترل بازار میوه بسته و البته یکی از نقاط فساد‌انگیز بازار میوه، میدان امام حسین (ع)، یا محله شهرستانی‌ است که به پاتوقی برای عرضه اجناسی تبدیل شده که در معرض فساد قرار دارند و در آنجا یک فاجعه بهداشتی در حال رخ دادن است.

وی اظهار کرد: هیچکس جرأت نداشت که به کسبه آنجا حرفی بزند و وقتی یک مشتری جنس خراب را برمی‌گرداند با برخورد شدید فروشندگان مواجه می‌شد که کار به زد و خورد هم می کشید و این وضعیت توزیع ما است.

وزیر دادگستری ادامه داد: مراقبت‌های کافی را در این زمینه انجام داده‌ایم و برای ادامه راه آمادگی کامل داریم اما گیرهایی وجود دارد، البته نمی‌خواهم هو و جنجال کنم بلکه این یک درد است و باید صادقانه در مورد آن گفتگو کرد.

گرچه بیان این سخنان درباره یکی از مهم‌ترین مراکز توزیع میوه در تهران بسیار مهم و قابل تامل است و کشورهایی هستند که اگر این سخنان درباره یکی از بازارهای آنها مطرح می‌شد، بازار شاید با کاهش مراجعه مردم به این بازار روبه‌رو می‌شد ولی این روزها اگر سری به بازار میوه محله شهرستانی تهران بزنید، متوجه می‌شوید که سخنان وزیر دادگستری حتی باعث ایجاد تغییر کوچکی حداقل در ظاهر این بازار نشده است.

همه چیز در این بازار سر جای خودش است. میوه‌فروشان و سبزی‌فروشان بی‌خبراز سخنان وزیر دادگستری، میوه‌های خود را مرتب چیده‌اند، بر روی آنها قیمت زده‌اند و خودشان می‌گویند میوه به خاطر نزدیکی به شب عید در حدود 10 تا 15 درصد افزایش داشته است و احتمالا افزایش بیشتری هم پیدا می‌کند. مردم هم آرام در حال خریدند، بی‌تنش و بی‌حرف و حدیثی.

فروشندگان چه می‌گویند؟

به گزارش اقتصادنیوز، یکی از فروشندگان این بازار می‌گوید که تاکنون سخنان وزیر دادگستری را نشنیده است. نه از طریق تلویزیون، نه از طریق مردم و نه از طریق سایر فروشندگان.

او توضیح می‌دهد: من نمی‌فهمم اصلا منظور شما از «در معرض فسادند»، یعنی چه؟ فاسد شدن میوه به راحتی قابل تشخیص است. میوه جنس بسته‌بندی شده نیست که مردم نفهمند چه می‌خرند؟ مرغوبیت، تازگی و ... میوه به راحتی قابل تشخیص است. این حرف‌ها صحت ندارد و اگر چنین حرفی واقعا زده شده باشد ما از آنها گلایه می‌کنیم.

پوست میوه را بکنند!
یکی دیگر از میو‌فروشان بازار محله شهرستانی هم بیان می‌کند: کسبه بازار میوه شهرستانی همگی از میدان میوه و تره‌بار خرید می‌کنند و وضعیت بازار میوه و تره‌بار هم مشخص است. علاوه بر این میوه پوست دارد، هر قدر هم که میوه آلوده باشد، آلودگی‌هایش با شست‌و شو و کنده شدن پوستش قابل برطرف شدن است.

او ادامه می‌دهد: احتمالا منظور وزیر دادگستری درباره فساد مربوط به سبزیجات باشد، چون بسیاری از این سبزی‌فروشان سبزی‌ها را از نزدیک بهشت‌زهرا تهیه می‌کنند و آنها را با آب فاضلاب می‌شویند، در نتیجه اگر فسادی هم باشد مربوط به سبزی‌فروشان است، نه میوه‌فوشان.

یکی دیگر از میوه‌فروشان این بازار هم توضیح می‌دهد: امسال وضعیت بازار میوه بسیار خراب است. در شرایط معمولی هم ما به اندازه کافی مشتری نداریم، بیان این حرف‌ها وضع را از این که هست خراب‌تر می‌کند.

یکی دیگر از میوه‌فروشان هم با مزاح می‌گوید: ممکن است بعضی از کسبه فاسد باشند ولی میوه‌های بازار فاسد نیستند! مردمی که برای خرید به این بازار می‌آیند نباید نگران میوه‌های فاسد باشند بلکه باید از فروشندگان فاسد بترسند!

همچنین یکی دیگر از فروشندگان می‌گوید: هر روز ماموران به ما سر می‌زنند و وضعیت میوه‌ها و البته قیمت‌های ما را بررسی کرده و در قیمت‌ها دست می‌برند، چطور ممکن است کسی بتواند در چنین شرایطی خلاف کند؟

مردم چه می‌گویند؟
به نظر می‌رسد که مشتریان این بازار هم از سخنان وزیر دادگستری خبر ندارند. آنها در برابر شنیدن خبر «احتمال وقوع فاجعه بهداشتی در بازار شهرستانی‌»، اظهار بی‌اطلاعی و البته تعجب می‌کنند.

یکی از آنها می‌گوید: چنین چیزی نشنیدم ولی حتما پیگیری کرده و در صورتی که این خبر صحت داشته باشد دیگر برای خرید به این بازار نخواهم آمد.

یکی دیگر از آنها هم بیان می‌کند: اگر این موضوع صحت داشته باشد این وظیفه‌ مسئولان است که رسیدگی کنند، مانع کار این کسبه شوند یا اینکه اطلاع‌رسانی کنند که ما از این بازار خرید نکنیم. وگرنه ما که نمی‌توانیم زندگی خود را تعطیل و برسی کنیم که کسبه میوه‌های خود را از کجا می‌آورند؟ و...

همچنین یکی دیگر از خریداران  که به گفته خودش، ماهی یک بار برای خریدهای کلی به بازار شهرستانی سر می‌زند، اظهار می‌کند: اگر بحث «فاجعه بهداشتی»، صحت داشته باشد باید به آن رسیدگی شود. متاسفانه در کشور ما به وضعیت خوراک مردم توجه نمی‌شود و هیچ‌چیز به سرانجام نمی‌رسد. روزی اعلام می‌کنند که در لبنیات روغنی کشنده وجود دارد(پالم)، و بعد دیگر کسی پاسخ نمی‌دهد که روغن پالم چه شد و به کجا رسید.

او اظهار می‌کند: میوه نیز چنین وضعینی دارد گرچه اعلام شده است که بسیاری از آنها در معرض فسادند ولی مطمئننا بعدها مشخص نمی‌شود که چه مغازه‌هایی تخلف کرده‌اند و با آنها چه برخوردی خواهد شد.

لزوم شفاف‌‌سازی درباره بازار میوه شهرستانی
گرچه وزیر دادگستری مستقیما به موضوع میوه و به طور خاص به بازار شهرستانی اشاره کرده است، ولی به نظر می‌رسد که این سخنان اندکی با ابهام همراه هستند. دقیقا مشخص نیست که «محله شهرستانی‌ها به پاتوقی برای اجناسی تبدیل شده است که درمعرض فساد قرار دارند» چه معنی برای فروشندگان و خریداران این بازار می‌دهد؟  

با این حال اگر این فرض درست باشد که این بازار در آستانه یک فاجعه‌بهداشتی است، این وظیفه مسئولان است که با شفاف‌سازی بیشتر و اطلاع‌رسانی دقیق‌تری حداقل مانع خرید مردمی شوند که اقلام مورد نیاز خود را از این بازار تهیه می‌کنند.