کدخبر: ۱۱۲۶۲۵ لینک کوتاه

روند ضعف در بازار‌جهانی فولاد ادامه دارد

دورنمای تاریک بازار فولاد و سنگ‌آهن جهانی

ریزش قیمت‌ها در بازار سنگ‌آهن و فولاد جهانی باعث شده است که محاسبات دست‌اندرکاران این بازار به طور کلی به هم بریزد.

حسین حسینی: از اوایل سال 2014 بود که قیمت‌ها در بازار جهانی فولاد شروع به کاهش کرد. فروریزش قیمت‌ها در بازار سنگ‌آهن و فولاد جهانی باعث شده است که محاسبات دست‌اندرکاران این بازار به طور کلی به هم بریزد. قیمت سنگ‌آهن طی یکسال از ژانویه سال 2014 تا ژانویه سال 2015 بیش از 60 دلار در هر تن کاهش یافت و براساس آمار قیمت‌ها دراین بازار به کمترین مقدار خود در 6 سال اخیر رسیده‌ است.اما شاید سوال بزرگ این باشد که عوامل و چرایی این فروریزش به چه صورت است؟
در بازار فولاد جهانی بزرگترین بازیگر چین است. چین یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان فولاد در جهان است و بیش از نیمی از فولاد تولید شده در جهان را مصرف می‌کند. بخش مسکن بزرگترین مصرف کننده فولاد در چین است اما نشانه‌های رکود در این بخش از سال گذشته میلادی نمایان شد تا جایی که نرخ رشد اقتصادی چین در سال 2014 به همین دلیل کاسته شد و به کمترین میزان خود در دو دهه اخیر رسید.
کاهش رشد بخش مسکن و ساخت و ساز در چین خبر بدی برای دست‌‌اندرکاران بازار فولاد است. برای آنکه در پی رونق این بخش در سالهای گذشته سرمایه‌گذاری زیادی برای افزایش تولید مواداولیه فولاد شده است.
بازار فولاد جهانی با چالش‌های بزرگی در سال جاری مواجه است. کاهش تقاضا در کنار افزایش عرضه، قیمت مواد‌اولیه فولاد را به شدت کاهش داده است. با کاهش مصرف داخلی فولاد در چین تولید‌کنندگان فولاد چینی بیش از پیش چشم به صادرات دوخته‌اند و در همین راستا دولت چین نیز اقدام به کاهش مالیات بر صادرات فولاد و مقطعات فولادی کرده است.
همچنین تنش‌های ژئوپلیلتیک بین روسیه و اوکراین که منجر به درگیری و دخالت کشور‌های غربی شده است فضای اقتصادی این دو کشور را به شدت تحت تاثیر قرارداده و منجر به کاهش ارزش پول ملی این دو کشور شده است. این مزیت صادراتی ناخواسته فولادسازان روسی و اوکراینی را به صادرات بیشتر ترغیب کرده است تا در بازار بی رمق فولاد این روزها اضافه عرضه بیشتر به چشم بیاید.
در این حال نگران کننده‌ترین اخبار باز هم از چین به گوش می‌رسد جایی که گمانه‌زنی‌ و اظهارنظر‌ها از رسیدن مصرف فولاد به حد اشباع خود در چین سخن‌ می‌گویند و خبر از ادامه روند کاهشی تقاضای فولاد در این کشور دارند.
دریکی از این اظهار‌نظر‌ها ژان گوانگ‌ نینگ مدیر انجمن آهن و فولاد چین(CISA) در کنفرانس این انجمن در ماه ژانویه اعلام کرد، مصرف فولاد در چین به سطح نهایی خود نزدیک شده است.
اگر چه در حال حاضر برای قضاوت‌ نهایی در این مورد زود است اما با گذر زمان و طولانی شدن روند ضعف در بازار فولاد جهانی امید‌ها به بهبود اوضاع کمتر می‌شود.