کدخبر: ۱۱۴۳۰۶ لینک کوتاه

درخواست تمدید تخفیف گازی روسیه به اوکراین

شرکت روسی گازپروم اعلام کرد که از دولت روسیه خواسته است تا تخفیف اعمال‌شده در قرارداد با اوکراین را برای سه ماه دیگر تمدید کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، آلکسی میلر، رئیس شرکت گازپروم گفت: «امکان تخفیف گازی به اوکراین در قرارداد کنونی میان گازپروم و شرکت نفتوگاز اوکراین قید شده است.»

شرکت نفتوگاز اوکراین اعلام کرد که به گازپروم پیشنهاد داده است که توافقنامه کنونی عرضه گاز به اوکراین تا یکم ماه آوریل سال ٢٠١٦ تمدید شود و آماده مذاکره با طرف روس در این زمینه است. شرکت نفتوگاز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «این شرکت از پیشنهاد ارائه‌شده توسط کمیسیون اروپا برای تمدید توافقنامه کنونی میان روسیه و اوکراین تا پایان پاییز-زمستان آینده استقبال می‌کند.»

شرکت نفتوگاز نامه‌ای به گازپروم ارسال کرده که در آن پیشنهاد امکان تمدید بسته زمستانی را مطرح کرده است. وزیران انرژی روسیه و اوکراین و معاون رئیس کمیسیون اروپا بیستم مارس گذشته به منظور گفتگو درباره ضوابط و شرایط یک بسته تابستانی عرضه گاز مسکو به کی‌یف، یک نشست در بروکسل برگزار کردند.

طرفین مذاکره به خبرنگاران گفتند که نشست بعدی آن‌ها اواسط ماه آوریل در برلین برگزار خواهد شد. روسیه و اوکراین در حال مذاکره درباره یک فرمول قیمت‌گذاری جدید گازی هستند، زیرا توافقنامه کنونی میان دو کشور موسوم به بسته زمستانی اواخر ماه مارس منقضی می‌شود.