کدخبر: ۱۱۴۳۰۸ لینک کوتاه

برای جبران زیان شرکت‌های خارجی فعال در صنعت نفت این کشور

عراق ١٤ میلیارد دلار غرامت نفتی پرداخت

وزیر نفت عراق، از پرداخت بیش از ١٤ میلیارد دلار برای جبران خسارت به شرکت‌های خارجی فعال در صنعت نفت این کشور خبر داد. 

به گزارش اقتصادنیوز، عادل عبدالمهدی گفت: «دولت عراق به دلیل اختلال در فعالیت شرکت‌های نفتی خارجی، مبلغ ١٤ میلیارد دلار را به عنوان غرامت به این شرکت‌ها پرداخت کرده است.»

عبدالمهدی با اشاره به این‌که مجموع غرامت‌های پرداخت‌شده به شرکت‌های خارجی از سال ٢٠١١ تا پایان سال ٢٠١٤ حدود ١٤ میلیارد و ٤٤٨ میلیون و ١٤٦ هزار دلار برآورد می‌شود، میانگین پرداخت غرامت را به شرکت‌های نفتی بین‌المللی از سوی عراق بیش از سه میلیارد و ٦٠٠ میلیون دلار در سال اعلام کرد.

وی دلیل اصلی این زیان را برنامه‌ریزی ضعیف به دلیل تطبیق سیاست‌ها و روش‌های کاری منسوخ‌شده‌ای اعلام کرد که به جای حمایت از منابع اقتصادی عراق موجب زیان این کشور شده است.

وزیر نفت عراق ادامه داد: «در شرایط کنونی جهان، دولت و اقتصاد با قانون استفاده بیش‌از‌حد از منابع انرژی بدون به کارگیری سیاست جایگزینی اداره نمی‌شود زیرا این موضوع نوعی فساد حقیقی به شمار می‌رود و موجب زیان‌های بزرگ و هدر رفتن نقدینگی در کشور می‌شود.»

هوشیار زیباری، وزیر دارایی عراق بیست و پنجم مارس ٢٠١٥ گفته بود که کشورش قصد دارد نخستین بار برای افزایش منابع مالی اضطراری خود اقدام به پیش فروش ذخیره‌سازی نفت و نیز تحول اقتصادی را در قراردادهای نفتی با شرکت‌های خارجی ایجاد کند.

زیباری اعلام کرد که جزئیات مقدار و ارزش فروش نفت از ذخیره‌سازی‌های نفتی عراق هنوز مشخص نیست اما عراق از یک سو به پول برای تأمین مالی مبارزه با داعش نیاز دارد و از سوی دیگر باید کاهش افت قیمت جهانی نفت را جبران کند.

وزیر اقتصاد عراق همچنین اظهار کرد که کشورش قصد دارد شیوه قراردادهای اکتشاف و تولید نفت را با شرکت‌هایی مانند شل، بی‌پی و اکسون موبیل تغییر دهد.