کدخبر: ۱۱۴۶۴۵ لینک کوتاه

برغم انفجار سکوی نفتی «آبکاتون پرمننت» در خلیج کامپچه

تولید نفت مکزیک کاهش نیافته است

شرکت دولتی نفت پمکس مکزیک اعلام کرد که انفجار سکوی نفتی «آبکاتون پرمننت» در خلیج کامپچه تأثیری بر تولید نفت این منطقه نمی‌گذارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، پمکس روز یکشنبه پیش‌بینی کرد که با وجود انفجار هفته گذشته سکوی نفتی آبکاتون پرمننت در خلیج کامپاچه، این شرکت می‌تواند هدف خود را برای تولید ٦٤٦ هزار بشکه نفت در روز در این منطقه محقق سازد. انفجار این سکو چهار کشته و سه مفقود بر جای گذاشت. آتش‌سوزی در این سکو روز چهارشنبه (دوازدهم فروردین) در ساعت ٣:٤٠ به وقت محلی روی داد و سبب تخلیه ٣٠٢ کارگر این سکو شد. آتش‌سوزی تا بعدازظهر همان روز همچنان ادامه داشت.
گوستاوو هرناندز، مدیر اکتشاف و تولید پمکس، در یک کنفرانس تلویزیونی در شهر سیوداد دل‌ کارمن در خلیج مکزیک گفت که در پی این حادثه، پمکس تولید ٢٢٠ هزار بشکه نفت در روز را متوقف کرد که تولید ١٧٠ هزار بشکه از آن از روز یکشنبه تا دوشنبه بار دیگر از سرگرفته شده است. هرناندز تصریح کرد: «هدف اصلی این شرکت برای تولید ٦٤٦ هزار بشکه نفت در روز در سال ٢٠١٥ میلادی از منطقه ساوث‌ایست مارین محقق می‌شود.»
مکزیک با تولید حدود ٢,٣ میلیون بشکه نفت در روز، دهمین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان به شمار می‌رود. تولید این کشور نسبت به بالاترین سطح آن در سال ٢٠٠٤ میلادی یعنی ٣.٤ میلیون بشکه در روز حدود یک سوم کاهش یافته است. فعالیت این سکوی آسیب‌دیده که بخشی از مجموعه فراساحلی آبکاتون پل چاک به شمار می‌آید، جداسازی نفت و گاز از چاههای مختلف است. هرناندز افزود که هنوز علت آتش‌سوزی مشخص نشده است اما بازرسان در تلاش برای دستیابی به محل و تحقیق درباره علت بروز حادثه هستند.
وی با اعلام این که تلاش برای یافتن سه مفقود این حادثه همچنان ادامه دارد، گفت: «جستجوها با کمک نیروی دریایی مکزیک همچنان در جریان است و تا زمانی که این سه مفقود پیدا نشوند، عملیات جستجو متوقف نمی‌شود.» پمکس در سال‌های اخیر حوادث زیادی را تجربه کرده و آخرین حادثه درست زمانی رخ داده است که این شرکت تلاش می‌کند تا به منظور احیای صنعت نفت مکزیک، سرمایه‌گذاران خارجی جذب کند. در سال ٢٠١٣ میلادی، انفجار در دفتر پمکس در شهر مکزیکوسیتی منجر به کشته شدن دست‌کم ٣٧ نفر شد.
همچنین در ماه سپتامبر سال ٢٠١٢ میلادی، آتش‌سوزی در تأسیسات گاز طبیعی این شرکت در شمال مکزیک، ٢٦ کشته برجای گذاشت. مکزیک سال گذشته اصلاحات قانون انرژی را نهایی و به انحصار ٧٥ ساله پمکس در صنعت نفت و گاز این کشور پایان داد. با این حال، کاهش قیمت‌های نفت در بازارهای جهانی سبب پایین‌آمدن انتظارات از رونق سرمایه‌گذاری در این کشور شده است.