کدخبر: ۱۲۰۹۱۸ لینک کوتاه

افت قیمت مس به‌رغم وجود خوش‌بینی در بازار جهانی

دیروز جمعه قیمت مس و دیگر فلزات پایه کاهش داشت این اتفاق پس از آن رخ داد که قیمت سهام در بازار چین افت داشته و نگرانی‌ها در مورد بحران بدهی‌های یونان پایان نیافته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، دیروز جمعه قیمت مس و دیگر فلزات پایه کاهش داشت. این اتفاق پس از آن رخ داد که قیمت سهام در بازار چین افت داشته و نگرانی‌ها در مورد بحران بدهی‌های یونان پایان نیافته است.

قیمت سهام در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فلزات جهان در روز جمعه یکی از بدترین کاهش‌های خود را در 7 سال اخیر تجربه کرد.

نیک برون رئیس بخش بازار کالا در ناتیکسیس می‌گوید: من یقین دارم سقوط قیمت سهام در چین تاثیرات بسیار منفی خواهد داشت و این موضوع امروز، عامل اصلی کاهش قیمت بوده است.

قیمت مس برای تحویل سه ماهه در بازار فلزات لندن روز جمعه 0.26 درصد کاهش داشت و به سطح 5755 دلار در هر تن رسید. این در حالی بود که قیمت روز قبل‌تر کمی افزایش داشت.

کاهش قیمت مس آرام بوده است؛ در همین حال برخی از سرمایه‌گذاران اعلام کرده‌اند نشانه‌های مثبتی در مورد بازار مس وجود و اعمال سیاست‌های تحریک تقاضا از جانب چین در ادامه، کاهش تقاضای فصلی را جبران خواهد کرد.

جان بارت کارشناس ارشد سرمایه‌گذاری در موسسه مالی آیرس آلیانس می‌گوید: در این شرایط که قیمت دلار تقویت شده است، ما مشاهده می‌کنیم که قیمت مس تقریبا ثابت بوده است این نشان می‌دهد که دست‌اندر کاران بازار به آینده مس خوش‌بین هستند.

نشانه‌ دیگری که از قوت نسبی بازار مس حکایت دارد این است که در بازار داخلی چین طی هفته گذشته بیشترین میزان حق بیمه طی 6 ماه گذشته برای خرید مس در بازار آنی پرداخت شده است.

روز جمعه قیمت آلومینیوم نیز در بازار فلزات لندن کاهش داشت و به سطح 1704 دلار به ازای هر تن رسید که نشان از افت 1.10 درصدی قیمت نسبت به روز پنج‌شنبه دارد.