کدخبر: ۱۲۰۹۲۳ لینک کوتاه

منابع هندی خبر دادند

کاهش صادرات برنج باسماتی هند به ایران

منابع هندی با اشاره به اینکه صادرات برنج باسماتی هند به ایران در سال مالی ۱۵-۲۰۱۴، حدود ۳۵ درصد کاهش یافته است، پیش‌بینی کردند، با کاهش صادرات به ایران سال کم‌رونقی در پیش خواهند داشت.

به گزارش اوریزا، منابع هندی گفته‌اند صادرکنندگان برنج باسماتی هند به دنبال به تاخیر افتادن انعقاد قرارداد صادرات برنج به ایران، بزرگ‌ترین مشتری برنج باسماتی این کشور به علت قیمت جهانی پایین برنج، سال کم رونقی را پیش‌بینی می‌کنند.

آمارهای نهاد توسعه صادرات محصولات غذایی کشاورزی و فرآوری شده هند نشان می‌دهد، صادرات برنج باسماتی هند در سال مالی 15-2014 کاهش یافته و به 3.7 میلیون تن رسیده است که این رقم در برای مدت مشابه سال پیش از آن 3.76 میلیون تن بوده است. این امر بیشتر ناشی از کاهش محموله‌های برنج باسماتی صادراتی به ایران است.

ایران که بیش از یک سوم برنج باسماتی صادراتی هند را خریداری می‌کند، به طور موقت واردات برنج از این کشور را از نوامبر 2014 ممنوع کرده است. صادرات این نوع برنج هندی در سال مالی 15-2014 حدود 35 درصد کاهش یافته است و به حدود 935 هزار ئ 568 تن رسیده است. این میزان در سال پیش از آن 1.44 میلیون تن بوده است.

تاکنون هیچ نشانه‌ای مبنی از ازسرگیری واردات برنج از سوی ایران دیده نشده است حتی سفر هیئت نمایندگی وزارت بازرگانی هند نیز هنوز نتایج مثبتی در بر نداشته است.

به گفته مدیرعامل فدراسیون سازمان‌های صادرات هند، «دولت ایران تصمیم در مورد واردات برنج را بر اساس برداشت کنونی شالیزارها می‌گیرد. ازآنجایی که سپتامبر، فصل برداشت محصول ایران است، هرگونه تصمیمی در مورد واردات برنج تنها در آن زمان گرفته خواهد شد.» از اینرو ما مجبوریم دو ماه صبر کنیم تا توافقی برای خرید با هند به امضا برسد.

وی خاطرنشان کرد تقاضا برای برنج باسماتی امسال به علت حضور برخی رقبا و اینکه برخی خریداران از ذخایر سال گذشته خود بدون انجام سفارش‌های جدید استفاده می‌کنند، کاهش یافته است.

منبع: فارس