کدخبر: ۱۲۲۰۳۰ لینک کوتاه

کاهش واردات سنگ‌آهن چین در ۶ ماهه نخست سال ۲۰۱۵

واردات سنگ‌آهن چین در ۶ ماهه نخست سال جاری میلادی کاهش داشته است، این موضوع بیش‌ از پیش نشان‌‌دهنده کاهش تقاضا در بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن جهان است. در همین مدت صادرات محصولات فولادی چین نیز به واسطه کاهش تقاضای داخلی افزایش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس آمار گمرک چین که روز دوشنبه منتشر شده است این کشور بین ماه‌های ژانویه تا ژوئن سال 2015 رقمی معادل 452.9 میلیون تن سنگ‌آهن وارد کرده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 0.9 درصد کاهش داشته است. بر اساس همین آمار صادرات محصولات فولادی چین در این مدت نسبت به 6 ماهه سال قبل، 28 درصد افزایش داشته وبه سطح 52.4 میلیون تن رسیده است.

کاهش حجم تجارت سنگ‌آهن در کنار افزایش صادرات محصولات فولادی چین نشان ‌دهنده اوضاع نابه‌سامان صنایع فولاد چینی در پی رکود در بخش مسکن این کشور است. قیمت سنگ‌آهن در جریان معاملات هفته گذشته به کمترین مقدار خود از سال 2009 رسید در همین حال قیمت میلگرد نیز در چین به پایین‌ترین سطح سالیان اخیر رسید. ریوتینتو دیروز اعلام کرد قیمت سنگ‌آهن به سطح نرمال جدیدی رسیده است که ممکن است تا پایان سال 2020 ادامه داشته باشد.

ژو ژینگهام تحلیل‌گر ارشد موسسه تحقیقاتی مای استیل می‌گوید: واردات سنگ‌آهن چین در 6 ماهه نخست امسال کاهش داشته است که نشان‌دهنده اضافه مصرف واضح در سال گذشته است. کارخانه‌های ذوب‌آهن توانایی ادامه تولید در سطح قیمت‌های فعلی را ندارند و این در نهایت منجر به کاهش سطح تولید و در نتیجه نیاز آنها به سنگ‌آهن شده است.

قیمت سنگ‌آهن با عیار 62 درصد برای تحویل فوری در بندر کینگ‌دائو درجریان معاملات دیروز به سطح 50.30 دلار در هر تن رسید که نشان از افزایش 0.4 درصدی دارد. قیمت سنگ‌آهن روز چهارشنبه اخیر به سطح 44.59 دلار در هر تن رسید که کمترین میزان قیمت از ماه می سال 2009 بوده است. قیمت میلگرد نیز روز پنج‌شنبه در سطح 339 دلار در هر تن ثبت شد که کمترین میزان قیمت از سال 2003 بوده است.