کدخبر: ۱۲۳۳۳۲ لینک کوتاه

با افزایش خرید و فروش اوراق آتی ترسیم شد

چشم‌اندازهای متناقض برای سنگ‌آهن

قیمت و میزان خرید و فروش اوراق آتی سنگ‌آهن در بازار مبادلات دالیان چین طی ماه گذشته میلادی رکورد جدیدی را ثبت کرده است. دلیل این افزایش، اختلاف نظر‌ها در مورد چشم‌انداز قیمت سنگ‌آهن اعلام شده است.

به گزارش اقتصاد‌نیوز به نقل از بلومبرگ، بر اساس آمار تعداد قراردادهای آتی در بازار سنگ‌آهن در ماه جولای با رشد 54 درصدی نسبت به ماه قبل‌تر به سطح 32.4 میلیون قرار داد معادل 3.2 میلیارد تن سنگ‌آهن رسیده است. رکورد قبلی در ماه می بوده است جایی که 24.9 میلیون قرارداد منعقد شد. حجم قراردادها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 3 برابر شده است.

قیمت سنگ‌آهن در بازار چین طی هفته‌های اخیر افزایش داشته است. این افزایش به دلیل اهمیت دادن سرمایه‌گذاران به کاهش سطح ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین بوده است. این افزایش در حالی است که کماکان آمارنشان می‌دهد اقتصاد چین از دوران آرمانی خود فاصله دارد.

گوآ جون ون تحلیل‌گر موسسه گالکسی فیوچر در شانگهای می‌گوید: تعداد معاملات در بازار آتی سنگ‌آهن به دلیل اختلاف نظر سرمایه‌گذاران در مورد روند آتی قیمت این ماده اولیه افزایش پیدا کرده است. او ادامه می‌دهد: آمار اخیر اقتصادی چین چشم‌انداز کاهشی را برای سنگ‌آهن متصور می‌شود این درحالی است که میزان ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین به کمترین میزان خود از نوامبر سال 2013 رسیده است. به نظر می‌رسد در آینده شاهد نوسانات شدید در بازار سنگ‌آهن باشیم از آن روی که دو قشر سرمایه‌گذاران به یک اتفاق نظر نرسیده‌اند.

در همین حال قیمت سنگ‌آهن با عیار 62 درصد برای تحویل فوری در بندر کینگ‌دائو طی آخرین معاملات روز جمعه به سطح 53.41 دلاردر هر تن رسیده است که بر اساس تعاریف اصطلاحات بازارهای مالی این بازار در شرایط خیزان (گاوی) قرار دارد. قیمت سنگ‌آهن روز 8 جولای به سطح 44.59 دلار در هر تن رسید که کمترین میزان قیمت از سال 2009 بوده است.

بر اساس آمار موسسه استیل‌هوم در شانگ‌های، سطح ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین طی هفته‌گذشته با 0.6 درصد کاهش به سطح 81.95 میلیون تن رسیده است. این میزان درماه جولای رقم 79.35 میلیون تن را ثبت کرده بود. سطح ذخایر سنگ‌آهن طی سال جاری 19 درصد کاهش داشته است.