کدخبر: ۱۲۹۲۱۰ لینک کوتاه

در میان بهبود ماهانه قیمت اغلب فلزات پایه

چرا آلومینیوم از قافله اوج‌گیری فلزات جا ماند؟‌

در حالی که قیمت فلزات پایه در ماه گذشته افزایش پیدا کرد، آلومینیوم جایی در این اوج‌گیری قیمت فلزات پیدا نکرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، در حالی که شاخص شش فلز اصلی معامله‌شده در بورس فلزات لندن برای اولین باز از آوریل افزایش ماهانه را تجربه کرد و طلا و نقره به بالاترین سطح چند هفته اخیر خود رسیدند، آلومینیوم بیشترین افت قیمتی خود را از سال 2009 تجربه کرد.

و اما دلیل این افت: چین، بزرگترین تولید کننده آلومینیوم دنیا، با افزایش میزان عرضه،‌ چشم انداز جهانی را با عرضه مازاد بیش از تقاضا مواجه کرد.

در حالی‌که دیگر فلزات نظیر روی و مس از اعلام کاهش میزان محصول تولیدکنندگان بزرگی نظیر گلنکور تقویت شدند، خبر اعلام شده در بازار آلومینیوم افزایش صادرات چین بود. 

آلومینیوم در سال جاری 15 درصد افت قیمت داشته و آلومینیوم آمریکا (مقداری که به عرضه بورس لندن برای تحویل فوری اضافه شده است) در پایین ترین سطح چهارساله اخیر خود قرار دارد.

بانک پاریباس با استناد به گزارش 8 اکتبر خود در مورد نیاز برای کاهش محصول بیشتر، به‌خصوص ازسوی چین،  پیش بینی کرد که بازارهای جهانی با عرضه مازاد یک میلیون تنی برای سال 2015 مواجه خواهد شد. میزان صادارت چین 350 هزار تن آلومینیوم بوده و تولیدات این کشور در سپتامبر 2.8 درصد نسبت به ماه گذشته افزایش داشته است.

استیو هاردکستل ،‌رئیس خدمات مشتریان کالاهای صنعتی شرکت مالی سوکدن در لندن اعلام کرد: «‌مشکل، میزان ذخایر بالاست، این ذخایر در حال حاضر در دسترس هستند و ما نیاز به کاهش تولید داریم.»