کدخبر: ۱۲۹۸۶۵ لینک کوتاه

فرار از قیمت‌های پایین ممکن می‌شود؟

زمستان طاقت‌فرسا؛ آخرین امید تولیدکنندگان گاز

قیمت متوسط گاز طبیعی در آمریکا در سال جاری به کمترین میزان خود از زمان ریاست جمهوری بیل کلینتون رسیده است و پیش بینی می‌شود با فرا رسیدن زمستان نسبتا گرم پیش‌رو این روند نزولی متوقف نخواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، قیمت گاز در معاملات آتی روز گذشته نیویورک به زیر 2 دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتانیایی رسید که ناشی از هوای معتدل زمستان و افزایش تولیدات شیل بوده است. عرضه در سواحل خلیج مکزیک -بزرگترین منطقه تولیدکننده گاز روی خشکی- همچنان در حال رکورد شکنی‌ است و موجودی آمریکا نیز به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است؛ البته قبل از اینکه با فرا رسیدن زمستان میزان تقاضا تقویت شود. 

این بدین معناست که به منظور افزایش قیمت، معامله گران باید انتظار سرمای استخوان سوز در ماه های پیش رو را داشته باشند. اگر پیش‌بینی‌های هواشناسی در مورد زمستان گرم‌تر از حالت طبیعی درست از آب درآید، میزان ذخایر مازاد همچنان ادامه خواهد داشت؛ سناریوی مشابه با سال 2012 که قیمت گاز را به کمترین سطح دهه اخیر رسانده بود.

گاز طبیعی برای تحویل در نوامبر 2.092 دلار به ازای هر میلیون بی‌تی‌یو در بازار کالای نیویورک معامله شد. عرضه بیش از اندازه از حد توان مخازن ذخیره خارج بوده است. گاز پنهان شده درغارهای نمکی در جنوب مرکزی ایالات متحده، که بیشترین محصول آمریکا را تولید می کند به رکورد 357 میلیارد فوت مکعبی رسید که تنها 13 درصد زیر ظرفیت برآورد شده بوده است.  

موجودی گاز ایالات متحده بالاتر از میانگین 5 سال اخیر خود بوده است. میزان ذخیره گاز در مجموع 3814 میلیارد فوت مکعب گزارش شده که 4.5 درصد بیش از حد معمول است.

شاخص صنعت تولید و اکتشاف گاز و نفت موسسه استاندارد اند پورز در سال جاری 27 درصد کاهش داشته است و تعداد دکل‌های حفاری برای گاز به  189 دکل در هفته منتهی به 9 اکتبر رسیده است.

در سال آینده با کاهش میزان تولید یک نقطه روشن در بازار گاز ممکن است اتفاق بیفتد. چراکه بسیاری از تولیدکنندگان قادر نخواهند بود با قیمت‌های زیر 3 دلار سودآوری داشته باشند.