کدخبر: ۱۳۱۳۰۳ لینک کوتاه

سنگ‌آهن چین در کف قیمت از جولای تاکنون؛ علت چیست؟

قیمت سنگ آهن در معاملات آتی چین به پایین‌ترین سطح خود از جولای رسید، در حالی که در میان افزایش نگرانی‌ها در مورد کاهش تقاضا، فولاد ارزان‌ترین قیمت خود را در بازار شانگهای ثبت کرد.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از رویترز، در کنار افت مجدد قیمت سنگ‌آهن دیگر کالاهای معاملاتی چین از فلزات پایه تا چرم همگی با افت قیمت مواجه شدند که منعکس کننده نگرانی سرمایه‌گذاران از کندی رشد اقتصادی چین است.
 
شدیدترین افت در معاملات آتی آهن می‌تواند قیمت سنگ‌آهن را به زیر 45 دلار به ازای هر تن( کمترین قیمت آن از سال 2008)  بکشاند. این در حالیست که تاکنون در سال جاری قیمت سنگ‌آهن افتی 36 درصدی را تجربه کرده است.

یک معامله‌گر در شانگهای اعلام کرد:‌ « در حال حاضر به سختی می‌توان فروخت. ما مشاهده می‌کنیم که قیمت لحظه به لحظه پایین‌ می‌آید و معاملات با قیمت‌های بسیار پایین و دور از انتظار انجام می‌گیرد.»

هر تن سنگ‌آهن برای تحویل ژانویه به بورس کالای دالیان با افت 1.8 درصدی نسبت به جلسه گذشته 331 یوان (52 دلار) معامله شد. این در حالی بود که در مدتی از روز قیمت هر تن سنگ‌آهن به 326.5 یوان (پایین‌ترین سطح از 9 جولای) رسیده بود.
بر اساس شاخص فولاد،‌ قیمت سنگ‌آهن 62 درصد برای حمل به بندر تیانجین‌ چین بدون تغییر 45.80 دلار  به ازای هر تن باقی ماند. این قیمت کمترین سطح این شاخص از هشتم جولای بوده است. در آن تاریخ هر تن سنگ‌آهن با ثبت قیمت 44 دلار و 10 سنت به پایین‌ترین مقدار خود از اواخر سال 2008 رسیده بود.

در میان این قیمت‌های پایین، شرکت معدن کار نروژی زیر نظر شرکت آهن استرالیا، به دلیل بدهی 100 میلیون دلاری اعلام ورشکستگی کرد. کاهش ادامه‌دار قیمت فولاد چین، تقاضا را برای سنگ‌آهن کم کرده و موجب بادکردن ذخایر سنگ‌آهن در بنادر چین شده است. 

 بر اساس آمار اتحادیه آهن و فولاد چین، میزان تقاضای فولاد چین در بازه زمانی ژانویه تا اکتبر در حدود شش درصد کاهش داشته که نشان‌دهنده کندی فعالیت صنعتی در دومین اقتصاد بزرگ جهان و ضعیف‌ترین رشد در 25 سال اخیر بوده است.

قیمت میلگرد، رکوردی را در ادامه دادن روند نزولی در ماه‌های اخیر به ثبت رساند. در پی تقاضای نه چندان زیاد معامله‌گران در چین تولیدکنندگان مجبور به کاهش تولیدات خود شده‌اند.

پر‌معامله‌ترین میلگرد ماه مه در بورس شانگهای با افتی دو درصدی،‌ هزار و 705 یوان به ازای هر تن معامله شد. این در حالی بود که امروز، میلگرد با به ثبت رساندن قیمت 1692 یوانی برای هر تن،‌  پایین‌ترین قیمت خود را برای فعال‌ترین قراردادها از زمان را‌ه اندازی بورس تجربه کرده بود.