کدخبر: ۱۳۲۱۶۲ لینک کوتاه

نماینده سابق ایران در اوپک، در گفت‌وگو با اقتصادنیوز:

فرصت طلایی اوپک برای رهایی از آشفتگی/اعضا، مسوولانه رفتار کنند

نماینده سابق ایران در اوپک نشست آتی اوپک را مشروط به مسوولانه رفتار کردن اعضا، مثبت پیش‌بینی کرد.

محمدعلی خطیبی در گفت‌وگو با اقتصادنیوز، در خصوص نشست آتی اوپک در روز جمعه هفته جاری و پیش‌بینی‌های صورت گرفته در خصوص اتخاذ تصمیمی از سوی اوپک برای تنظیم سقف تولید، گفت: واقعیت این است که نمی‌توان این مساله را چندان پیش‌بینی کرد. اگر اوپک بخواهد مانند سال‌های قبل رفتار کند، باید منتظر حفظ سقف تولید فعلی باشیم. هرچند که در شرایط فعلی، مساله بازگشت برخی دیگر از کشورها به اوپک از جمله ایران به میان آمده است که در این صورت باید انتظار داشت که تصمیم جدی‌تری از سوی اوپک اتخاذ شود.

وی تاکید کرد: اگر کشورها بخواهند مسوولانه عمل کنند، باید تصمیمی بگیرند که برای آینده اوپک موثر باشد. نباید این‌طور باشد که مانند نشست‌های قبل مساله کاهش عرضه به دوش غیراوپکی‌ها انداخته شود. واقعیت این است که غیراوپکی‌ها سازمان نیستند که بتوانند بر سر یک مساله، تصمیم واحدی بگیرند. اینکه اوپک مسوولیت خود را به دوش کشورهای غیر اوپکی می‌اندازد تا آنها را از بازار حذف کند، در نهایت به ضرر اوپک است و تنها به منزله یک بحث انحرافی است.

نماینده سابق ایران در اوپک عنوان کرد که در شرایط فعلی وضعیت مازاد عرضه بدتر هم شده است، چرا که به جای 30 میلیون،‌ شاهد تولید و عرضه 32 میلیون بشکه نفت از سوی اوپکی‌ها هستیم.

راهکاری که خطیبی به آن اشاره کرد، مساله ایجاد نظم در بازار در اوضاع آشفته فعلی است تا اعضا به صورت مسوولانه به یک راهکار واحد دست یابند، چرا که در شرایط فعلی حتی سرمایه‌گذاری‌هایی که باید، انجام نمی‌شود و کل بازار در انتظار یک نظم واحد است.

به گزارش اقتصادنیوز، روز جمعه هفته جاری نشست 168 اوپک برگزار می‌شود که برخی آن را بهانه‌ای برای رسیدن راهکار در اوضاع آشفته فعلی بازار می‌دانند و برخی دیگر چندان امیدی به آن ندارند.