کدخبر: ۱۳۳۷۸۷ لینک کوتاه

شایان کرمی

نفت و دلار از نگاه تکنیکال به کدام سو می‌روند؟

.

در هفته‌ای که گذشت تقاضای فصلی داخلی و همچنین کسری بودجه دولت در پی ارائه طرح بودجه سال 95 و ریزش قیمت نفت و تثبیت دلار مبلادله‌ای بالای نرخ 2997 تومان موجب دلایل افزایش تقاضا برای ارز بوده است. در حال حاضر دلار سطح مقاومتی 3650 تومان را شکست داده و آخرین قیمت هفته گذشته 3675 تومان است. به نظر می‌رسد ریزش قیمت نفت بهانه‌ای موثر برای ادامه روند صعودی دلار برای بانک مرکزی است. به نظر می‌رسد این تقاضا پس از اتمام تعطیلات سال 2016 به اتمام می‌رسد و با آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده کمی این موج تقاضا پوشش داده شود.

تحلیل تکنیکال دلار
با توجه به شیب ملایم صعودی و اصلاح زمانی دلار به جای اصلاح قیمتی سطوح 3685 , 3710 و 3770 تومان مقاومت‌های این رالی صعودی و سطح 3605 , 3550 و 3510 تومان از سطوح حمایتی دلار باشد.

خلاصه تحلیل دلار
شیب صعودی دلار به دلیل کم شدن شیب نزولی نفت و همچنین اتمام تعطیلات کریسمس و سال جدید میلادی و همچنین آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شدن در ماه جاری به طبع کند خواهد شد. از نظر تکنیکالی نیز 3685 سطح مقاومتی مهمی برای دلار است که درصورت شکست می‌تواند تا سطح 3710 الی 3770 تومان رشد کند. اما به نظر می‌رسد خریداران این ارز در این مقطع زمانی باید احتیاط بیشتری داشته باشند. به طبع با رفع تحریم سیستم بانکی کشور و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده نه تنها بخشی از تقاضا فصلی پوشش داده می‌شود بلکه هزینه‌های مبادلات تجاری خارج از کشور کاهش پیدا خواهد کرد و همین مساله موجب کند شدن شیب تقاضا و صعود دلار خواهد بود.

تحلیل هفتگی نفت
در هفته‌ای که گذشت قیمت نفت آمریکا تا سطح 38 دلار رشد داشت.در معاملات اوایل روز پنجشنبه در آسیا، قیمت نفت آمریکا برای چهارمین جلسه متوالی افزایش یافت. نفت آمریکا در آستانه کریسمس رشدی 9 درصدی را تجربه کرده که ناشی از رونق صادرات و کاهش عرضه آمریکا بوده است. به نظر می‌رسد تقاضای ماه ژانویه از اصلی‌ترین دلایل این صعود است که به احتمال زیاد بعد از تعطیلات نیز ادامه‌دار خواهد بود و به نظر می‌رسد این تقاضای فصلی موجب بهبود قیمت نفت در اوایل سال 2016 باشد هر چند شرایط بنیادی لازم برای رشد پایدار قیمت نفت در سال 2016 کاملا برعکس اوایل این سال میلادی است، به نظر می‌رسد افزایش تدریجی نرخ بهره آمریکا در سال 2016 همچنان موجب تقویت دلار و تضعیف قدرت خرید و افت قیمت کالاهای اساسی همچون نفت باشد از طرفی فت با مازاد عرضه از طرف تولید‌کنندگان اوپک و غیر اوپک رو برو است.

تحلیل تکنیکال نفت برنت
با توجه به تحلیل‌های شماره‌های قبل نفت برنت به کف تکنیکالی 35 دلاری خود مجددا واکنش نشان داده و از نظر تکنیکالی تا وقتی بالای این سطح است پتانسیل رشد تا سطح 42 الی 43 دلار را دارد.